Her gün tükettiğimiz yiyecek ve içeceklerin asit miktarı son derece yüksektir. Asit, diş minesiyle temas ettiğinde minede aşınmalara sebep olur ve ve asit aşındırması dişlerde geri dönülemez hasara yol açar. Sensodyne’nin asit aşındırmasıyla savaşan ürün grubu Pronamel; Günlük Kullanım İçin Diş Macunu, Pronamel Beyazlatıcı Diş Macunu, Pronamel Ağız Çalkalama Suyu, Pronamel Diş Fırçası ve Pronamel Çocuklar İçin Diş Macunu ile asit aşındırmasının etkilerine karşı ağız sağlığını korumaya yardımcı oluyor.

Günümüz beslenme alışkanlıkları dişlerin yiyeceklerdeki aside daha fazla maruz kalmasına sebep oluyor. Örneğin salata sosları, bazı içecekler, şaraplar ve birçok meyve çeşidi yüksek oranda asit içeriyor, bu asitler diş minesini aşındırıyor. Özellikle asitli yiyecekler ve içeceklerin tüketiminden hemen sonra dişler fırçalandığında diş minesi aşınmaya meyilli hale geliyor ve zamanla inceliyor. Bu sürece asit aşındırması deniyor ve dişlerde geri döndürülemez hasarlara yol açıyor. Çocuklarda ve yetişkinlerde görülebilen asit aşındırması, diş sağlığını ve dişlerin görünümünü olumsuz etkiliyor.

Asit aşındırmasının  belirtileri

Diş Hekimi Kübel Özkut, her yaştan insanın ağız sağlığını tehdit eden asit aşındırması belirtilerini şöyle özetliyor: “Dişlerin uç kısımlarında şeffaf bir görünüm vardır. Dişler sıcak, soğuk yiyecek ve içeceklere karşı hassaslaşır. Dişler sarı görünür. Dişlerin yüzeyinde ve kenarlarında yuvarlaklaşma olur. Dişlerde küçük çatlaklar ve çukurlar ortaya çıkar, oyuklar oluşur.”

Asit aşındırmasıyla savaşmak için son derece basit önlemler alınabileceğine dikkat çeken Kübel Özkut “Asit aşındırmasının etkisini yavaşlatmak için, asit aşındırmasını önlemeye yönelik ürünler tercih edin. Asit aşındırmasının etkilerine karşı koruma sağlamak için özel olarak geliştirilen diş macunu ve diş fırçası birlikte kullanılmalıdır. Ayrıca günde iki kez florürlü ağız çalkalama suyu kullanmak, dişleri günlük asit oluşumuna karşı korumaya yardımcı olur” diye bilgi veriyor.

Dünyanın önde gelen ağız sağlığı uzmanlarından GlaxoSmithKline Tüketici Sağlığı’nın (GSK) geliştirdiği Pronamel, asitli yiyecek ve içeceklere karşı dişlerin direncini arttıran ağız bakım serisi ile asit aşındırmasına karşı  savaşıyor. Günlük kullanıma uygun Pronamel Beyazlatıcı Diş Macunu asit aşındırmasının etkilerine karşı koruma sağlıyor. Çürüğe karşı koruyucu florür içeren Pronamel Beyazlatıcı Diş Macunu, diş minesinin güçlenmesine ve dişlerin doğal beyazlığına kavuşmasına yardımcı oluyor. Pronamel Çocuklar için Diş Macunu, çocukların dişlerini hem asit aşındırmasının etkilerine hem de çürüklere karşı koruma sağlamaya yardımcı oluyor. Diş minesini korumaya yardımcı olmak üzere tasarlanan Pronamel Diş Fırçası, diş minesi için yumuşak ve etkili temizlik sağlıyor.

Pronamel Günlük Ağız Çalkalama Suyu da dişleri güçlendiriyor ve asit aşındırmasının etkilerine karşı koruyor. Diş minesini sertleştiriyor ve asitlere karşı daha dayanıklı hale getiriyor. Diş çürüklerinin önlenmesine yardımcı olan ürün taze nane tadıyla ferah bir nefes sağlıyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir