2Doğaya ve vücuda dost organik ve doğal kozmetik kullanımı tüm dünyada her geçen gün artıyor

Dünyada ve Türkiye’de doğal ve sağlıklı yaşama olan ilgi hızla artıyor. Yemeklerimizde başlayan bu trend giysilerimize, kullandığımız kozmetik ürünlere, duş jelleri ve şampuanlara kadar geniş bir alana yayıldı. Sadece organik bitki, meyve ve çiçeklerden elde edilen özlerle içeriklerini oluşturan “organik markalar” artık hayatımızın her alanında. Bu alanlarda üretim yapan firmalar ise sandığımızdan çok daha fazla.

Organik ve doğal kozmetik ürünleri, içeriğinde hiçbir zararlı kimyasal barındırmayan, üretim aşamasından paketleme aşamasına kadar kontrol ve sertifikasyon kuruluşları tarafından denetlenip sertifika verilen ürünlerden oluşuyor. Bir kozmetik ürününün organik sayılabilmesi için ise aynı tarımda olduğu gibi organik metodlarla üretilmiş olması gerekiyor. En basit anlatımıyla doğal, işlenmemiş ve kimyasallardan uzak olmalılar. Bu ürünler yalnızca cildimize değil doğaya da dost üstelik. Kozmetikte başlayan bu yeşil ve doğal devrimin gelecek nesillere aktarılacak olması da son derece heyecan verici.

Neden organik ürünler kullanmalıyız?

Yüzümüze, vücudumuza sürdüğümüz her şeyi cildimiz emiyor. Bu yüzden sağlıklı olmak için sadece yediğimize içtiğimize değil kullandığımız kozmetiklere de dikkat etmeliyiz. Sağlıklı kozmetikler, sağlıklı bir cilt ve sağlıklı bir vücut anlamına geliyor.

3Peki, bir ürünün organik olduğunu nasıl anlarız?

Kozmetiklerin organik ve doğal olması için içeriğinde sentetik maddelerin olmaması gerekiyor. Kullandığımız ürün koku maddeleri, slikon, koruyucu, paraben, dioxin, benzyl, sodyum lauril sulfat, parafin, formalheid tipi kimyasallar içermemeli. Ürün içeriğinde kullanılan hammaddelerin de saf ve katkısız olarak yetiştirilmesi gerekiyor. Yani organik kozmetik ürünleri ortaya çıkarmak için organik hammadde kullanmak şart. Kozmetik ürünün; yenilenebilir kaynaklardan elde edilen malzeme ve çevre dostu işlemlerle üretilmesi de son derece önemli. Organik kozmetiklerin ambalajlarının da %100 geri dönüşümlü ve doğa dostu olması gerekiyor. Ayrıca geleneksel ürünleri koruyucular sayesinde uzun süre saklayabilirken, organik kozmetikleri açtıktan sonra 6 ile 12 ay arasında tüketmek gerekiyor. Bir de saklama koşullarına dikkat etmek lazım. Ürünlerin genel olarak direkt ışık almayan, ısısı yüksek olmayan yerlerde muhafaza etmek gerekiyor.

 

 

Return to nature and natural cosmetic products

The use of organic and natural cosmetics in nature and body is increasing day by day all over the world!

Interest in natural and healthy living in the world and in Turkey is increasing rapidly. This trend that began in our meals spread over a wide range of clothes, from cosmetic products to shower gels and shampoos. “Organic markers” that make up only the extracts from organic plants, fruits and flowers are now in every aspect of our lives. The companies that manufacture in these areas are much more than we thought.

Organic and natural cosmetics products consist of products that do not contain any harmful chemicals in their contents, and which are inspected and certified by the control and certification bodies from the production stage to the packaging stage. In order for a cosmetic product to be regarded as organic, it has to be produced by organic methods as it is in the same agriculture. In their simplest terms, they must be far from natural, unprocessed, and chemistry. These products are not only our skin but also nature friendly. It is also very exciting that this green and natural revolution starting in cosmetics will be transferred to future generations.

Why should we use organic products?

Our skin absorbs all of we use on our face and body. So to be healthy we should not only pay attention to the cosmetics that we use, but also what we drink. Healthy cosmetics mean healthy skin and healthy body.

ID:64512646

How do we know that a product is organic?

In order for cosmetics to be organic and natural, there should be no synthetic materials in their content. The product we use is free of odorants, silicones, preservatives, parabens, dioxins, benzyls, sodium lauryl sulphate, paraffin, formaldehyde type chemistries. Raw materials used in the product content should be grown pure and mere. So it is significant to use organic raw materials to reveal organic cosmetic products. It is also extremely important to produce cosmetic product from renewable sources and environmentally friendly processes. The packaging of organic cosmetics should also be 100% recyclable and nature friendly. In addition, traditional products can be stored for a long time thanks to protectors, you need to consume between 6 and 12 months after opening organic cosmetics. One must also pay attention to the storage conditions. In general, it is necessary to store the products in places where the heat is not high, which does not receive direct light.

#Kozmetik #organikhammadde #Organikkozmetikler #organikmarkalar #doğalkozmetik #doğalvesağlıklıyaşam #organik #çevredostukozmetikler #organicandnaturalcosmetics

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir