Kozmetik Üreticileri ve Araştırmacıları Derneği tarafından düzenlenen 2. Uluslararası Kozmetik Kongresi’nde kozmetik sektöründe son trendler masaya yatırıldı. Doğadan gelen güzellikte kömürün bile güzellik teknolojisinde kullanılmaya başladığı hatta dünyada trend olduğu açıklandı.

Dünyanın dört bir yanından bilim adamlarının katıldığı 2. Uluslararası Kozmetik Kongresi’nde  “ Yeşil Kozmetikler” kadar kozmetikte yeni trendler de büyük ilgi gördü. Kozmetik Üreticileri ve Araştırmacıları Derneği Başkanı Levent Kahrıman artık tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kozmetikte doğala yönelme olduğunu açıkladı. Kahrıman bitkiler kadar doğadaki kömür, esans gibi doğanın kucağındaki tüm nimetlerden kozmetik sektöründe kullanılmaya başlandığını ifade etti.

Kongrede kozmetikte gelinen son noktada teknolojinin doğanın tüm zenginliklerinden yararlandığı ortaya çıktı. Anti aging ürünlerden, sabun, şampuan, diş macunu gibi temizlik ürünlerine; parfüm, doğal yağlar, makyaj ürünlerine kadar sektörün tüm alanlarında doğala dönüş olduğu açıklandı.

Kömür dünyada kozmetik sektörünün son trendi

Kozmetik sektöründeki bilimsel gelişmelerin anlatıldığı kongrede ilk kez kömür madeninin güzellik ve temizlik sektöründe ana hammadde olarak kullanıldığı açıklandı.  Jan Willem Ruızendall, Seluz kimyanın Türkiye’de ilk kez kozmetikte kömür kullanarak ağız bakım ürünleri, saç ve yüz bakım maskeleri, katı sabun hatta parfüm ürettiklerini söyledi.

Bitkilerde ise Lavanta ve Çörekotu büyük ilgi görüyor

Güzellik için doğanın armağanı bitkilerde ise son trend lavanta ve çörekotu. Anadolu’nun şifalı topraklarında binlerce çeşit bitkinin kullanıldığı kozmetik sektöründe sağlık için artık doğal ürün tüketmek de bir trend. Kongrede konuşan Talya Bitkisel Ürünler Yönetim Kurulu Başkanı ve fitoterapist M. Halis Ertaş,  çörekotu yağının bağışıklık sistemini güçlendirmek için lavantanın ise hem güzellik hem sağlık için sektörün her alanında kullanıldığını söyledi. Ertaş yakında lipozom teknolojisi ile bir el kreminin üç gün etkili olacağı ürünlerin piyasaya çıkacağını açıkladı. Turizmin başkenti Antalya’da tıbbi bitkiler tarlası projesi hazırladıklarını da sözlerine ekleyen Halis Ertaş “ Bitkilerin yolculuğunu burada tüm dünya görecek bunun için Tarım ve Orman Bakanlığı’na başvurduk” dedi.

Glutensiz temizlik ürünleri için start verildi

Türkiye’nin kozmetik sektöründeki en köklü kuruluşlarından biri Evyap da doğala yöneldiklerini açıkladı. Evyap Kalite Güvence Yöneticisi Nursel Evrim, “ Üretimde yeşil kozmetiğe yani doğala yöneldik. Doğal ürünlere geçiş için çalışmalar başladı. Bizim sektörümüzde ise son trend hindistan cevizi, argan yağı, avakado ve kil. Örneğin bu ürünleri kullanarak yeni duş şampuanları ürettik” dedi. Evrim, yasaklı olmayan hammaddelerin içinde olmadığı helal ürün sertifikalı ürünlerin trend olduğunu söyleyerek en yakın zamanda çölyak hastaları için glutensiz şampuan, sabun gibi temizlik ürünlerinin üretimine geçileceğini bunun için çalışmaların sürdüğünü söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir