shutterstock_153711782Hazırlayan: Nesrin Mutlu

Her cildin hassaslık düzeyi farklıdır. Cilt tipi ne olursa olsun, bazı faktörler ciltte aşırı reaksiyona sebep olup hassasiyeti tetikleyebilir.

Hassas ciltlerde normal ciltlere oranla daha çok sorun oluşur ve kullanılan ürünlerin maliyeti diğer cilt tiplerine göre daha yüksek olur ancak bu sorunların hiçbiri güzel bir cilde sahip olmak için engel değil…

Hem etkisi hem de ekonomik olması nedeniyle Allantoin içerikli ürünler, özellikle hassas ciltlerde rahatlıkla kullanabileceğimiz ürünlerdir. Cildin doğal yenilenmesini destekler, tahriş olmasını önler, nem tutma kapasitesini geliştirir ve cildi yumuşatır.

 

Tıbbi açıdan bilimsel olarak hassas cilt diye bir tanım yoktur. Yapılan uygulamalara karşı normal ciltlerden daha fazla duyarlı ve tahrişlere daha meyilli bir cilt tipi olarak tanımlanabilir. Hassas ciltler kuru ve sert bir yapıya sahiptir. Dermatologlara göre hassas ciltlerde en dışta kalan cilt yüzeyindeki sinirler normalden daha duyarlıdır.

Yüz, cilt hassasiyetinin en çok gözlendiği alandır ancak bu hassasiyet vücudun herhangi bir yerinde de görülebilir. Genetiğe bağlı hassas cilt ise kızıl saçlı, açık tenli ve renkli gözlü kişilerde görülür.

Ani hava değişimleri, çevresel etkenlere bağlı kaşıntılar, alerjiler, strese dayalı tepkiler, fazla acı baharatlar cildin hassaslaşmasına neden olabilir.

Bunun yanı sıra her gün maruz kalınan yorgunluk ve stres de cildinizin hassasiyetini artırabilir. Stres seviyesi arttığında, cilt katmanlarındaki sinir uçları çeşitli kimyasallar salgılamaya başlar. Ancak uygun bir bakım hassas ciltlere yardımcı olabilir ve sorunları giderebilir.

Kullanılacak cilt bakım ürünlerinin içeriğindeki maddelerin ne işe yaradıklarını bilmek, en doğru ürünün seçilmesine yarımcı olacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir