7Akıp giden yılların yüzünüzdeki izleri olan çizgilerden, botoks ile kurtulabilirsiniz. Peki, sonrasında sizleri neler bekliyor?

Tıp dünyasında hayli geniş bir kullanım alanına sahip olan botoks; botulinum toxin kelimesinden kısaltılmış,  bilinen en güçlü nörotoksin olma özelliğini taşıyor. Şaşılık, göz kapağı hastalıkları ve çeşitli nörolojik hastalıklarda yararlanılan bir yöntem. Kozmetik alanında, özellikle yüzdeki kırışıklıkların giderilmesinde ve aşırı terleme hastalarında da kullanılıyor. Bayındır Söğütözü Hastanesinden Doç. Dr. Pınar Öztaş, tıpta yaygın kullanım alanına sahip neştersiz güzellik yöntemi botoks hakkında merak edilenler hakkında bizleri aydınlatıyor.

Çizgiler silinsin

“Yüzdeki çizgilenmeler, mimik kaslarının yıllar boyunca çalışması sonucu ortaya çıkıyor. Mimik kaslarına botoks uygulanarak bu kasların hareketlerinin zayıflatılması, böylece hareket sırasında oluşan kırışıkların kaybolması sağlanabiliyor. Kaşların arasındaki çizgiler, çatık kaşlı ve kızgın bir ifadeye neden olurken, alın ve göz kenarlarındaki çizgiler kişiyi daha yaşlı gösteriyor. Botoks ile bu görünüm azalırken, kaşların da hafifçe kalkması sağlanıyor.”

İki haftada gelen gençlik!

“Botoks, iğneyle uygulanan bir yöntem. Ürün, uygun konsantrasyonda sulandırıldıktan sonra hastaya ince iğneler aracılığıyla uygulanıyor. İşlem sırasında veya hemen sonrasında hafif yanma hissedilebiliyor. İşlem öncesi ve sonrasındaki buz uygulamaları ile bu his azaltılabiliyor. Etkisi 1 – 2 gün içerisinde başlıyor ancak etkinin en üst düzeye çıktığı dönem 7 ve 14. gün.”

Botoks etkisi 3-6 ay sürüyor…

“Botoks etkisi için geçen süre 3 – 6 ay arası. Kas işlevi bu süre sonunda geri dönüyor. İhtiyaç duyulursa yılda 2 – 3 uygulama yapılabiliyor. Yeniden uygulamak için gereken süre kişiden kişiye değişkenlik gösteriyor. ‘Bir kere botoks yapılınca hep yapılması gerekir’ şeklindeki söylentiler doğru değil. Kişiler tercih etmezlerse botoks uygulamasını tekrarlatmayabiliyor.  Zamanla botoks yaptırmadan önceki doğal yapılarına geri dönüyorlar.”

8“BOTOX” Every time in our life

You can get rid of lines that are the traces of the passing years on your face with Botox. What do you expect afterwards?

Botox has a wide range of usage in the medical world; abbreviated from Botulinum toxin, the most powerful known neurotoxin. Strabismus, eyelid diseases and a method used in various neurological diseases. It is also used in the field of cosmetics, especially in the removal of the wrinkles in the face and excessive sweating. Assoc. Dr. Pinar Oztas, Sogutozu Hospital, Bayındır HealthCare Group enlightens us about those who are curious about Botox, a non-invasive beauty method with a wide range of uses.

Helps to decrease and to disappear wrinkles

The wrinkles on the face appear with aging, gravity, and use of mimic muscles. Many surgical and medical methods suggested for the treatment of these wrinkles. If the wrinkles appear because of mimic muscles pulling the skin, Botulinum Toxin weakens the hyperactive muscle below and helps to decrease and to disappear wrinkles. Thus, each face rejuvenation method must target the etiology of the cosmetic problem.

Can be applied in a shorter duration

If the patient does not want to interrupt social life or if there are problems like hypertension, diabetes, or other chronic heart and lung diseases that may create a risk for the operation, use of medical procedures like Botulinum Toxin that has less adverse effects and can be applied in a shorter duration are preferred.

Advantages of botox

Compared to surgical techniques, the advantages of botox are short duration of the procedure and recovery, significant increase in patient comfort, and causing no allergic reactions. Moreover, as the use of filling material around eyes is limited, botox is preferred for these patients as well.

#botox #DoçDrPınarÖztaş #BayındırHealthCareGroup

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir