“Diş”te yanlış bilinen gerçekler !

Diş tedavilerinde “Doğru bilinen yanlışları”, Diş Hekimi ve Ortodonti Uzmanı Burak Büyüktürk değerlendirdi;

Sindirim sistemimiz, yaşamamız için hayati önem taşıyan unsurların başında geliyor. Bir algoritma içerisinde ilerleyen sindirim sisteminin başladığı yer ise ağzımız… Tabii ağız denilince de akla gelen ilk şey, dişlerimiz.  Konuşmamızda, gülmemizde, çiğnememizdeki en önemli yardımcılarımız. Bu yüzden dişlerimize gereken özeni göstermeli ve diş hekimine düzenli olarak gitmeliyiz. Uzmanlardan yardım almak yerine internet üzerinden yapılan araştırmalar, yanlış bilgileri de beraberinde getiriyor. Böylesi hassas bir konuda yanlış tedavilerin kötü sonuçlar doğuracağını söyleyen Diş Hekimi ve Ortodonti Uzmanı Burak Büyüktürk başlıklar halinde şu görüşlere yer verdi;

YANLIŞ: Diş implantları kanser yapar!

Diş implantları titanyum alaşımından yapılan vidalardır. Titanyum vücutta güvenilir şekilde kullanılan bir metaldir. Steril ortamda, güvenilir firmalar tarafından üretilen implantların herhangi bir zararı yoktur. Uygun protkoller izlenip ve steril ortam ışığında yapılan müdahaleler en küçük kanser riski taşımamaktadır.

YANLIŞ: İmplantları vücut kabul etmiyormuş!

İmplantlar  genel sağlık durumu iyi bir hastaya, steril koşullar sağlanarak uygulanırsa ve sonrasında da hasta hijyen kurallarına uyarsa implantların kaybedilme oranı çok düşüktür. Burada önemli noktalardan birisi de implantın kemikle kaynaşmasını sağlayan yüzey özellikleridir. Özel yüzey işlemleri uygulanmış implantlar kullanıldığında kısa dönemde de uzun dönemde de implant kaybedilme oranı çok düşüktür.

YANLIŞ: İmplant çok ağrılı bir işlemdir!

İmplant tedavisi yapılırken hastalara lokal anestezi uygulanır. İşlem sırasında herhangi bir ağrı hissedilmez. Tedavi sonrasında  ise ilk 24 saat içinde ağrı kesici ile geçebilecek derecede bir ağrı olabilir.

YANLIŞ: İmplant sadece genç hastalara  uygulanır!

İmplant tedavisi kemik gelişimini tamamlamış her yaş grubuna uygulanabilir. İmplant tedavisi için herhangi bir yaş sınırlaması yoktur. İleri yaşlarda genel sağlık durumunu etkileyen hastalıkların meydana getirdiği kısıtlamalarla karşılamakta mümkündür . Fakat mevcut hastalıklar (diabet, tansiyon, osteoporoz, kalp hastalıkları vb.) kontrol altında ise implant uygulamasında herhangi bir sakınca olmaz.

YANLIŞ: Diş beyazlatma dişlere zarar verir!

Diş beyazlatma işlemi jeller sayesinde diş renginin açılmasıdır. Bu jeller dişi pürüzlendirerek etkisini gösterir. Bu nedenle bir iki gün hassasiyet oluşabilir. Fakat bu pürüzlük kalıcı değildir. Tükürükteki mineraller sayesinde birkaç gün içerisinde düzelir. Yani beyazlatmanın kalıcı bir yan etkisi yoktur.

YANLIŞ: Süt dişine dolgu yapılmaz!

Süt dişleri yaklaşık 3 yaşında tamamlanır ve 12-13 yaşına kadar ağızda kalır. Süt dişi zamanla kendiliğinden düşecek bir diş olmasına rağmen hem çocuğunuzun rahat yemek yiyebilmesi için hem de alttan gelecek olan daime dişe rehber olabilmesi için gerektiği kadar ağızda kalmalıdır. Bu nedenle süt dişinde bir çürük varsa mutlaka tedavi edilmelidir.

YANLIŞ: Diş temizliği dişlere zarar verir!

Diş taşları ve plak yoğun miktarda bakteri içerdiğinden hem diş etinize, hem çene kemiğinize hem de genel sağlığınıza zarar verir. Bu nedenle mutlaka temizlenmesi gerekir.  Diş temizliği ile dişlerde biriken diş taşları ve bakteri plağı temizlenir.. Diş temizliği sonrasında uygulanan dikkatli cila işlemi ile dişlerde herhangi bir zarar oluşması önlenir.

YANLIŞ: Ağrıyan her diş çekilmelidir!

Diş ağrısının birçok sebebi vardır, diş çürükleri, diş aşınmaları, enfeksiyonlar vb. Ağrılı bir dişin çekilmesi ise en son  yöntemdir. Diş dolguları, kanal tedavisi hatta bazen cerrahi işlemler uygulanarak dişi tedavi etme yoluna gidilir. Unutmamalı  ki hiçbir yapay diş kendi doğal dişimizin yerini tutamaz.

YANLIŞ: Diş teli/protez diş  kancası dişleri çürütür!

Dişlerin çürümesinin tek nedeni dişler üzerinde biriken bakteri plağının temizlenmemesidir. Yani yetersiz ağız temizliğidir. Diş teli ya da protez kancası gibi diş üzernde herhangi bir cisim varsa dişin üzerinde daha fazla yiyecek birikebilir. Bu durumda daha dikkatli fırçalama ile diş çürümesinin önüne geçilebilir.

#diş, #gerçekler, #yanlış, #doğru

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir