shutterstock_110857916Rujun öncelikle makyajla ve cilt tonuyla uyumlu olması gereklidir.

Ten rengine göre ruj seçimi
Yazın daha hafif, pembe, şeftali ve meyvemsi tonlar tercih edilirken; kış aylarında koyu kahve, toprak tonları, kırmızı ve özellikle bordo renkler ön planda olmalıdır. Ama ruj tercihinde kişinin ten rengi asıl belirleyici koşul olmalıdır. Genelde açık tenli ve açık renk gözlü bayanlarda kırmızı ve pembe tonları ve canlı renkler daha belirgin ve güzel dururken esmer tenli bayanlarda koyu kahve, kırmızı ve bordo tonları daha güzel duruyor.

Kumral tene sahip bayanlarsa en seçenekli gruba dahildir; zira pembeden, somona; kırmızıdan şeftaliye kadar her renk ruju rahatlıkla kullanabilirler.

Ortama uygun ruj seçimi

Resmi, rahat, spor, klasik… Her ortamın kaldırabileceği ruj rengi farklıdır. Gündüz saatlerinde ve ofis ortamında daha çok doğal ve mat tonlar yahut şeffaf parlatıcılar, lipglosslar kullanmak daha uygundur. Daha iddialı ve şık ortamlarda ya da gece davetlerinde ise çarpıcı, frapan ve canlı renkler rahatlıkla kullanabilir.

Sıcak ve parlak renk rujlar

Sıcak ve parlak renk rujlar, kişiyi daha genç ve enerjik gösteriyor.

Solgun renkler ise dudaklarda aydınlık bir ifade oluşturuyor; daha dolgun ve kalın gösteriyor. İnce dudaklar koyu renk rujlarla, olduğundan daha küçük ve ince görüneceklerdir. Pırıltılı dudakların seksapeli yüksektir. Dudakları kuru olanlar ise mat rujları dikkatli kullanmalıdır; zira mat rujlar dudakların daha da kuru görünmesine yol açar.

Kırmızı ruj

Kırmızı ruj bir fenomendir. Ama herkeste aynı ifadeyi vermez. Çok ince dudaklarda, çok esmer tende, ağır bir göz makyajının altında, kendi güzelliğini gösteremez. Kırmızı ruj kullanılacaksa eğer gözlerde sadece eyeliner, yahut siyah kalem olmalı ve kaşlar düzgünce fırçalanıp biçimlendirilmelidir. Allık tercihinde belirgin ve keskin renklerden uzak durmakta fayda vardır.

 

Ruj sürmenin faydaları

Özgüven: Ruj sürdükten sonra seksi hissetmediğini söyleyen var mıdır? Hayır!

Güneşe karşı korur: Dudaklarda da cilt gibi güneş yanığı oluşabiliyor. Hatta dudaklar cilde göre güneş ışınları karşısında daha hassastır. Yaz ve kış aylarında mutlaka güneş korumalı dudak parlatıcısı sürülmelidir. Böylece, kışın da soğuk havanın olumsuz etkilerine karşı korunma sağlanır. Aynı zamanda dudak çatlakları da engellenmiş olur.

Rujlar dudaklarınızı daha dolgun gösterir: Ruj sürüldüğü zaman dudaklar daha şekilli ve büyük görünür.

Duruş: Şaşırtıcı değil mi? Araştırmalar düzenli ruj süren kadınların sürmeyenlere oranla daha dik durduklarını gösteriyor. Ruj sürerken yapılan hareket denge ve koordinasyonu da etkiliyor.

Yalnızca rujla bakımlı görünebilirsiniz: Maskara, fondöten, allık, eyeliner… Sadece ruj kullanarak da düzgün bir görünüm elde edilebilir. Bu sayede bütün sabahı ayna karşısında geçirmek yerine hazırlanmak için daha fazla vakit ayrılmış olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir