48712095 - diet. woman measuring body weight on weighing scale holding donut. sweets are unhealthy junk food. dieting, healthy eating, lifestyle. weight loss. obesity. top view

Fazlalıklardan kurtulmak, kilolarınızı taşımaktan daha kolay!

Yazla birlikte fazlalıklarımızdan kurtulma ve hafifleme ihtiyacı duyarız. Hem ruhsal hem de bedensel olarak duyduğumuz ihtiyaç bize hafiflemenin çarelerini aratır. Fazlalıkları atarız ve özgürleşiriz… Ruhumuz gibi kıyafetlerimiz de hafifler. Peki ya kilolarımız? Beslenme ve Diyet Uzmanı Nil Şahin Gürhan; fazlalıklardan kurtulmanın, fazla kilolarımızı taşımaktan daha kolay ve daha az masraflı olduğunu vurgulayarak  “Kilo vermek için sağlam ve gerçekçi yol haritanızı oluşturun” uyarısında bulundu.

Yol haritanız sağlam ve gerçekçi olsun

Fazlalıklardan kurtulmanın fazla kilolarımızı taşımaktan daha kolay olduğunu hatırlatan Nil Şahin Gürhan, “Öncelikle fazlalıklardan kurtulmaya karar verin ve kilo vermek için gerçekçi yol haritanızı oluşturun” diyerek şu uzman tavsiyelerinde bulundu;

  1. Birinci kuralınız düzen olsun ve öğünlerinizi düzene sokarak işe başlayın.
  2. Sabah uyanınca kahvaltınızı mutlaka yapın. Kahvaltıda yumurta, peynir, tam tahıllı ekmek ve bolca yeşillik olsun.
  3. Az ve sık beslenin. Öğünlerinizin arası 2-3 saat olsun.
  4. Öğle yemeğinizde sebze yerseniz akşam et yemeği tercih edin. Etin görünen yağlı kısımları varsa yememeye dikkat edin.
  5. Kaliteli karbonhidratlar tüketin. Ekmeğiniz tam tahıllı ya da çavdar olsun. Beyaz ekmek, poğaça, börek gibi basit karbonhidrat içeren yiyeceklerden uzak durun.
  6. Öğünlerinizde en az 1 kâse salata olsun. Böylece günlük lif ihtiyacınızın çoğunu karşılamış olursunuz ve kabızlığı engellersiniz.
  7. Porsiyonlarınıza dikkat edin. Yemeniz gereken sağlıklı yiyecekleri ölçülü bir şekilde tabağınıza alın ve tabağınızdaki yemeklerin dışına çıkmamaya özen gösterin.
  8. Tatlı ihtiyacınızı meyvelerle karşılayın. Yaz meyvelerinin zayıflamaya yardımcı etkisinden faydalanın. Dilerseniz 2 top taze sütten yapılmış dondurma kaçamağı da yapabilirsiniz.
  9. Su içmeyi alışkanlık haline getirin. Her gün 2-3 litre su içmeye çalışın.
  10. Her gün yarım saat yürümeyi ihmal etmeyin. Yürüyüş yapmak hem keyif verir hem de zayıflamaya yardımcıdır. Yeterli uyumaya özen gösterin. Çünkü uykusuzluk kilo almanıza sebep olur.

#zayıflama #sağlık #diyet #nilşahilgürhan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir