Üzerine belki de kitaplar yazılabilecek, kişiden kişiye değişen, modaya göre farklılıkları da beraberinde getiren, tercihleri sınırları zorlayan, makyajın vazgeçilmezi, tamamlayıcısı, belki de en temel öğesi; ruj.

Ruj, makyajı sadece ondan oluşsa bile muhteşem görüneceğini bilen kadınların vazgeçilmezi!

Elbette ki herkes en sevdiği ruju sürekli kullanmak ister, fakat sezonun renk ve tonları ön planda olduğu gibi kişinin kendi tenine ve dudak yapısına göre kullanmasını gerektiren çok önemli bir konu da göz ardı edilmemelidir.

Bu yazımızda sizlere cilt tonunuza ve dudak yapınıza göre hangi rujları seçmeniz gerektiğini anlatan tüyolar vereceğiz.

Cilt tipini belirleyin

Öncelikle cilt alt tonunuzu bilmeniz gerekiyor fakat bu cilt alt tonunun cilt rengiyle hiçbir alakası olmadığını söylemek lazım. Cilt alt tonu; sıcak, soğuk ve nötr olmak üzere 3’e ayrılıyor.

Nötr en az rastlanan tür olduğundan cilt alt tonu genellikle sıcak veya soğuk olarak tanımlanıyor.

Damar testi

Tenimizin alt tonunu belirlemek için birkaç yol var, bunlardan bir tanesi de bileğimizdeki damarlara bakmak.

Gün ışığında bileğimize baktığımızda görünen damarların rengi maviyse, cilt alt tonu cool (soğuk) tondur

Yeşilimsi bir renk ise alt ton Warm (sıcak) olarak belirlenir

Mavi ya da yeşil olduğundan emin değilseniz, ikisinin karışımı bir görünümü varsa cilt tonunda pembe ya da sarının baskın olmadığını, nötr olduğunu söyleyebiliriz.

 

 

 

 

Sıcak alt tonu; Bu alt tona sahip kişilerin cilt altındaki pigmentleri sarıdır. Bu yüzden sarı alt tonlu cilt olarak da tanımlanmaktadır. Sizler de eğer sarı alt tonuna sahipseniz şeftali pembe, mercan renkleri ve sıcak kırmızıları kullanarak makyajınızı göz alıcı bir hale getirebilirsiniz.

Soğuk alt tonu; Bu alt tona sahip kişilerin ise cilt altındaki pigmentleri kırmızı/pembe olduğundan bu cilt alt tonuna pembe alt tonlu da denmektedir. Sanılanın aksine soğuk alt tonlu ciltlerin mutlaka soluk pembe beyaz olması şart değildir. Oldukça esmer bir kişi de soğuk alt tonlu olabilir.

Soğuk cilt tonuna sahipseniz pembe, fuşya, gülkurusu, kırmızı, mürdüm, doğal tonlar ve mavi bazlı rujları tercih edebilirsiniz.

Nötr alt tonu; Bej tonlu olarak da tabir edilen bu cilt alt tonu, sıcak ve soğuk kategorisine uymayan ciltleri tanımlıyor. En nadir ve en şanslı grup budur. Çünkü her şeyi kendilerine yakıştırabilirler.

Nötr cilt tonuna sahipseniz çok şanslısınız. Çünkü hemen hemen her rengi kullanabilirsiniz.

Tabi her şey doğru renkle bitmiyor. Rujunuzu sürerken dudak yapınıza uygun ruju kullanmanız da güzelliğinizi ön plana çıkartmanızda doğru bir yol gösterici rolünü oynamaktadır.

Dudak tipinize göre ruj seçin

İnce dudaklar

İnce dudaklar mutlaka kremsi ve mat tonları denemeli.

Çok koyu rujlar ince dudakları yok edebilir dikkat!

Açık renkler ve mat tonlar sizin imza rujunuz olacaktır. Bazı cilt tipleri için ise mat yerine parıltılı tonlar çok daha güzel durabiliyor. Açık renkler tercih edip matlık konusunda deneyimlerinize göre hareket etmeniz gerekiyor.

Kalın Dudaklar

Kalın dudaklara sahip kişilerin dikkat etmesi gereken nokta ise “doğallık”. Dolgun ve çekici dudaklara sahip olduğunuzdan dolayı aşırıya kaçarak yapmacık bir ruj makyajını tercih etmemelisiniz. Dudak güzelliğinizi ortaya çıkarmak için aşırı parlak, dudakları daha da öne çıkarmaya çalışan yöntemlerden uzak durmak gerek. Koyu tonlar imza rujunuz.  Ancak, kalın dudaklara ve açık tene sahipseniz daha açık renkler de dolgun dudaklarınıza çok yakışacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir