Life-Fitness-Academy-Bunyamin-Aysoy-gorselLife Fitness Academy Master Trainer-Fitness Uzmanı, Bünyamin Aysoy:

Obez kişilerin diyet ve sporla kilo veremediğini iddia eden araştırma sonuçlarını siz nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bu araştırmanın sonuçlarına göre böyle bir değerlendirme yapmak doğru olmaz. Bildiğimiz gibi obezlik bir hastalık ve bu hastalığın birçok nedeni olabilir. Dengesiz ve sağlıksız beslenme, hareketsiz bir yaşam, genetik ve psikolojik nedenler obezliğe neden olabilir. Bu rahatsızlığı olan kişilere verilen diyet ve egzersiz programları hastalıklarına özel olarak verilir ve uygulanır. Herhangi bir rahatsızlığı olmayan sadece fazla kilolarından kurtulmak isteyen bireyler diyet yaparak sonuç alabilir. Zaten araştırma diyet ve sporla kilo verilmez sonucuna varmamış, daha sonra bu kiloların geri alındığına işaret ediyor. Kilo verdikten sonra eski yaşam şeklinize geri dönerseniz elbette yine kilo alırsınız.

 

Egzersiz yapmak, anlaşıldığı kadarıyla sonradan edinilmesi zor bir alışkanlık. Spor ya da fitness yapmaya alışkın bireyler olmamız için nasıl bir yol izlemeliyiz?

78 Milyonluk nüfusumuzun fiziksel aktivite/kuvvete dayalı olarak çalışan kısmı sadece 138.000 kişi. Yani kalan çalışan ve çalışmayan nüfus, kendi çabası olmazsa hareketsiz bir yaşam sürüyor. Özellikle masa başı işleri yapan nüfusun mutlaka egzersiz yapması gerekiyor. Devletler de bireyler de hareketsiz bir yaşamın getirdiği sağlık yükünün giderek farkında olduklarından İnsanların egzersiz yapmaları için her yol denenmiş ve denenmeye devam ediyor.  Ultra lüks spor merkezleri, fitness stüdyoları, ormanlar ve koşu alanları, egzersiz ekipmanlarının üzerindeki eğlence konsolları, kişisel antrenörler ve daha sayamayacağım birçok şey keyifle egzersiz yapabilmemiz için var.

 

Egzersize bir süre sonra vücudun alıştığı, fayda görmek için hep daha fazla yapmamız gerektiği gibi bir inanç var. Bunun doğruluk derecesi nedir?

Vücudumuz her türlü şarta uyum sağlamak üzere tasarlanmıştır. Vücut bir süre sonra sizin aynı saatlerde aynı şekilde yaptığınız egzersize adapte olur. Ancak fayda görmek için daha fazla egzersiz yapmak ifadesi doğru değildir! Çalışma saatinizi, egzersizlerinizi değiştirmek size fayda sağlayacaktır.

 

Egzersizle kilo vermek arasındaki ilişkiyi açıklar mısınız?

Çok basitçe açıklarsak; metobolizma hızımızı ve kas kütlemizi egzersiz yaparak artırabiliriz, bu hız ve kas kütlemiz arttıkça da daha fazla kalori yakar ve diyet de yapıyorsak sağlıklı bir biçimde kilo veririz.

Kaslarımızın nasıl kalori yaktırdığına gelince; vücudumuzda bulunan mitokondriler oksijen kullanarak bedenimizdeki yağ ile glikozu, enerjiye dönüştürür. Daha çok yağ yakmak ve daha çok enerji çevrimini gerçekleştirmek için daha çok mitokondriye ihtiyaç vardır. Mitokondrileri ise kaslarımız barındırır, daha fazla yağ yakmak için kaslarımızın çoğalması gerekiyor, bu çok net. Bunun için de sadece yürüyüş değil kas kütlemizi çoğaltacak ağırlık çalışmalarının da yapılması gerekiyor.

Sporla verilen kilo kalıcı oluyor mu?

Hayatınızın sadece belli bir dönemine kilo verme hedefi koyarsanız belki başarılı olabilirsiniz ama bu kalıcı olmayacaktır. Egzersiz yaptığınız dönemdeki beslenme programınızı egzersizi bıraktığınız zaman devam ettirirseniz eski kilonuza dönmek çok sürmeyecektir. Daha az kalorili bir beslenme programı uygularsanız da yaşam kaliteniz düşer ve kas kaybedersiniz. Egzersiz ve sağlıklı beslenme hayatınız boyunca yapılmalıdır bunu bir yaşam biçimi haline getirmelisiniz.

 

Egzersizle verilen kiloları korumak için nasıl bir yol izlenmeli? Yani kilo veren kişi bunu sabitlemek için nasıl bir programa girmeli?

Sadece egzersiz yaparak istenilen seviyeye gelmeniz çok zordur. Egzersiz yaparken uyguladığınız beslenme programına sadık kalmanız ve aynı zamanda egzersiz yapmaya devam etmeniz gerekir. Belli bir süre egzersiz yaparak sonuç alabilirsiniz ancak egzersiz rutininize ara verip eski beslenme alışkanlıklarınıza geri dönerseniz veya egzersiz yaparken uyguladığınız beslenme programına devam ederseniz hareket etmediğiniz ve kalori harcamadığınız için formunuz çok çabuk bozulacaktır.

 

Diyet yapamayan ama bolca spor yapan biri yine de zayıflayabilir ve kilosunu koruyabilir mi?

Koruyamaz. Formunuzu korumak için aşağıdakilerin hepsinin birden yapılması gerekiyor.

 

1-Sağlıklı yaşayacaksınız.

2-Sağlıklı Besleneceksiniz.

3-Egzersiz yapacaksınız.

4- Kötü alışkanlıklardan uzak duracaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir