1Tasarist ekibi soruyor; iç güzellik mi, dış güzellik mi?

Tasarist, ambalaj tasarımında sahip olduğu yetkinlikle, müşterileri ihtiyaçlarını doğru analiz eden ve uygun stratejilerle markalara sürdürülebilir başarı deneyimi yaşatan bir tasarım ajansı. Değişim ve gelişim süreçlerini takip eden, markaların inovatif ve tüketicisiyle bağ kuracağı tasarımlara sahip olmasını sağlayan Tasarist ekibi, doğru ambalajın ürün satışına katkısını değerlendirdi.

Markanın tüketiciyle ilk teması ‘’Ambalaj’’

Günümüz pazarlama dünyasında marka – ürün savaşları, yerini tüketici algısı ve müşteri deneyimi kavramlarına bıraktı. Tüketicinin ürün ile ilk ve doğrudan temas kurduğu nokta olan ambalajın sahip olduğu nitelikler tüketici algısı üzerinde önemli bir rol oynuyor. Ürün geliştirme sürecinin bir bileşeni olması yönüyle ambalaj, markayı tamamlayan bir değer olarak öne çıkıyor. Tasarist Genel Koordinatörü Reşan İlhan; ürünün giysisi gibi algılanan ambalajın dikkat çekmesi ve tüketiciye yakınlığını hissettirmesi için etkili bir tasarıma sahip olması gerektiğini belirtiyor.

Tasarist-MT-20150323Tasarımıyla dikkat çeken ambalaj kazanıyor

Her alanda tüketim furyasına maruz kalınması, marka pazarlama stratejilerinde rekabete ve beraberinde gelen değişime etki ediyor. Birçok alternatif ürün içerisinden tüketici, tercihini dikkatini çekenden yana kullanıyor. Bugün son derece kaliteli, tüketiciye birçok özelliğiyle hitap eden, uygun fiyatlı bir ürün bile, bakılan fakat görülmeyen haline geldi. Bu durum markaları ister istemez ambalaj tasarımlarıyla farklılaşmaya itiyor. Bir ürünün iyi özellikleri, sırf ambalajı iyi olmadığı için kolayca gözden kaçabiliyor. Bu nedenle ambalaj tasarımındaki eksik ve yanlışlar yüzünden başarısız olunması oldukça yüksek bir ihtimal. Tıpkı kaliteli, uygun fiyatlı, lezzetiyle doyum sağlayacak bir yemeğin kötü sunumla iştah kaçırması gibi. Ambalaj tasarımı, yalnızca ürünün satışında doğrudan bir etki yaratmakla kalmıyor, üründen alınan tatmini de değiştiriyor. Yapılan araştırmalar da ambalaj tasarımında kullanılan renklerin tüketiciyi etkilemede önemli rol oynadığını destekliyor.

3

 

Ambalajla ürün satışına doğrudan etki

İç ve dış güzelliğin harmanı insanları nasıl cezbediyorsa ‘’İyi Ürün ve Doğru Ambalaj”ın bir araya gelmesi de tüketiciyi aynı şekilde çekiyor. Satış noktasında iletişim kurma, ürünü sattırma gibi işlevlere sahip olan ambalaj, satış sonrasında da ürüne kattığı değerle tüketici tatminini koruma görevini üstleniyor. Tasarist ekibi tarafından yenilenen Bingo Cam şişesi de ambalaj tasarımının tüketici algısını ve satışları nasıl etkilediğini gösteren güçlü örnekler arasında yer alıyor. Ürün içeriğinde hiçbir değişiklik olmadığı halde sadece yenilenen tasarımın etkisiyle; Bingo Cam’ın satışları ilk üç ay içerisinde %165 arttı. Üstelik ek bir iletişim çalışması gerçekleştirilmeden. Performans ve parlaklığın öne çıkarılması için elmas formundan esinlenerek tasarlanan şişe, alışılmamış görüntüsüyle oldukça dikkat çekti. Yeni tasarımıyla rafta farklılaşan Bingo Cam Şişesi tüketiciyle iletişim kurmayı da başardı. Tasarist ekibi, iyi ürün ve doğru ambalajın oluşturduğu hikâyenin, marka gelişiminde önemli rol oynadığını ve farklılaşmanın yolunun iyi ambalajdan geçtiğini ifade ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir