kiloUzman Psikolog Mahir Efe Falay kilolu kadınlarda yaşanan öz güven sorunları konusuna dikkat çekiyor. Öz güven, kelime anlamıyla “kendine güven”demektir. Ve insanlarda doğuştan gelmeyen, yaşantılarla şekillenen bir durumdur.

Örneğin sıralarda hakkınızı arayabilirsiniz, patronunuzla bir konuda hiç ezilmiş hissetmeden konuşabilir, amfide en arka sıradayken kürsüdekine soru sorabilir, bir sunum görevi verildiğinde terlemeye başlamayabilir, otobüste düğmeye basmanıza rağmen kapı açılmadan durağınız geçtiğinde ‘Kaptaan orta kapı!’ şeklinde sesinizi yüksekçe çıkarabilirsiniz. Uzman Psikolog Mahir Efe Falay kilolu kadınlarda yaşanabilecek öz güven sorunlarıyla başa çıkmak ve hayatı daha iyi yaşamak için aşağıdakilerin yapılması gerektiğini belirtiyor ve ekliyor;“Siz, sizsiniz. Kilolu X-Y-Z değil. Ve hayatta tek şansınız var. Onu iyi değerlendirin. Bu yüzden de hem başkaları faktörünü hayatınızdan atın, hem de hedeflerinizi gerçekleştirebileceğinizden yukarıya koymayın”

Etraf ne der düşüncesi beyninizi kemirmesin

Uzman Psikolog Mahir Efe Falay ; “Siz, sizsiniz. Dünyadaki milyarlarca insandan birisiniz. Tüm artı ve eksilerinizle siz de bu kalabalık içindeki özgün bir bireysiniz. O yüzden doğuştan getirdiğiniz veya sonradan edindiğiniz hiçbir sıfat size engel olmasın.” diyen Falay şöyle devam etti “Etraf ne der düşüncesi size ve sizin hayat yolculuğunuzdaki en büyük engellerden biridir. Çünkü sizi otomatik olarak frenler. Evet etraftakiler bir şey düşünebilir ve hatta diyebilir. Ama ya sonra? Sonrasında hiçbir şey olmayacaktır. Kilolarınız göründüğü için taşlanmayacak veya dikkati üstünüze çektiğiniz için bir zarara uğramayacaksınız”. “Olası en ciddi sorun kilolar yüzünden işte veya arkadaş ortamında ayrımcılığa uğramak olacaktır. Ama ayrımcılığa uğradığınız için üzülmeyin. Bu böyle yapanların gerçek kalitesini gösterir” diyor.

Öz güven arttırmanın en iyi yollarından biri de kendinizi olduğunuz gibi kabul etmektir

“Öz güven arttırmanın en iyi yollarından biri de kendinizi olduğunuz gibi kabul etmektir” diyen Falay; “Özgünlüğünüzü doyasıya hissedin” diye devam ediyor. “Yapılan etiketlemeler ve bir kalıp yargılar moralinizi bozabilir. Ama siz elinizden geldiği kadar umursamazsanız yağın üstünden akan çer çöp gibi akar giderler. Sonuç itibariyle aldırmaz; öz güveni yüksek ve mutlu biri olursunuz” diye kiloları yüzünden hayata küsen herkesi öncelikle olumlu düşünmeye davet ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir