_MG_6249SIRADIŞI VE KREATİF İNGİLİZ KONSOLOSU:

İstanbul’un İstanbul Başkonsolosu Leigh Turner sıra dışı bir diplomat. Üç yıldır İstanbul’da görev yapıyor, bir yıl sonra da görev süresi dolacak. Turner sosyal medyada oldukça popüler. İstanbul hakkındaki izlenimlerini ve fotoğraflarını kendi blog’unda (blogs.fco.gov.uk/leighturner)  takipçileriyle paylaşıyor. Charm&Beauty, Tepebaşı’ndaki İngiliz Konsolosluğu’na misafir oldu ve bu sıradışı diplomatla Türkiye-İngiltere ticari ilişkileri, İngiliz Konsolosluğu’nun sanatsal ve kültürel aktivitleri hakkında çok keyifli bir söyleşi gerçekleştirdi.

Hazırlayan: Ece Çağlar

Fotoğraf: Hakkı Günerkan  

Birleşik Krallık ve Türkiye arasındaki ekonomik, kültürel ilişkiler hakkında genel bir değerlendirme yapabilir misiniz?

Osmanlı İmparatorluğu ve Birleşik Krallık arasındaki diplomatik ilişkiler XVI. yüzyıldan beri devam eder. Bugün aramızda çok güçlü ticaret ve yatırıma dayalı ilişkiler bulunuyor. İngiltere’de iş yapan Kahve Dünyası, Arçelik, Beko gibi Türk şirketleri ve Türkiye pazarında bulunan, Debenhams, The Body Shop, Jo Malone gibi çok sayıda İngiliz firması bulunuyor. İngiltere’nin her zaman için Türkiye’nin AB üyeliğini desteklediğini de hatırlamalıyız.

Sizce İngiltere ekonomisinin hangi sektörü, Türkiye’de yatırım yapmaya daha müsait görünüyor?

Telekomunikasyon sektöründe Vodafone gibi, moda sektöründe Marks&Spencer, Topshop, Debenhams gibi, güzellik sektöründe, Jo Malone, Molton Brown, The Body Shop markaları Türkiye’de iyice kökleşti. Mesela Jo Malone’ın kendisini Türkiye’de misafir ettik ve gördüklerinden çok etkilendi.

Siz ne zamandır İstanbul’dasınız? Göreviniz süresince altına imzanızı atmak istediğiniz projelerden bahseder misiniz?

Eylül 2012’den beri buradayın ve 2016 yazına kadar görevimi sürdüreceğim. Türkiye’deki izlenimlerimi sosyal medya ve kişisel blogum üzerinden paylaşıyorum. Blogumda ticaret, yatırım, Türk medyası gibi farklı konularda yazılar kaleme alıyorum. Çanakkale ve Kırım savaşları gibi tarihsel olayları da ele alıyorum. Yazı yazmak en sevdiğim hobilerimden biri.

Sizce ekonomik, kültürel, sanatsal ve eğitim alanlarındaki ilişkilerimizi nasıl daha da geliştirebiliriz? Türk hükümetinden beklentileriniz nedir?

Türk bakanlarıyla, güvenlik, eğitim, bilim gibi farklı alanlarda çok sıkı çalışıyoruz. Mesela Türk ve İngiliz Üniversiteleri’ndeki akademisyenler için bir değişim programı geliştirdik. Bu program beş yıl boyunca devam edecek. “UK-Turkey Science and Innovation Partnership” ise iki ülkenin bilim alanında geliştirdiği çok kapsamlı bir proje.

İngiliz Konsolosluğu’nda nasıl aktiviteler ve etkinlikler düzenliyorsunuz? Gelecek planlarınızda nasıl projeler var?

Düzenlediğimiz etkinlikleri İngiliz Konsolosluğu’nun web sitesinden ve Türkiye/UK Facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. İki sene evvel, Demsa Group ile Fashion is Great isimli büyük bir moda etkinliği düzenledik. Princess Michael of Kent gibi İngiltere’nin önde gelen aristokratlar bu etkinliğe katıldı. Kültürel alanda, Pera Müzesi’nde Grayson Perry’nin katıldığı müthiş bir sanat şovu düzenledik. İngiliz Konsolosluğu’nun düzenlediği aktiviteleri ve etkinlikleri sitemizden herzaman takip edebilirsiniz.     

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir