perejaPereja dünya çapında inovatif ürünleri ile sektöre yön veriyor.

nurdan dinçPereja İleri Kimya, Türkiye’nin ilk kozmetik firmalarından olup, 80 yılı aşkın süredir üretim, satış ve pazarlama faaliyetlerini güçlü alt yapısı ile sürdürüyor. Türkiye’de her zaman ilklere imza atan firma, Pereja markası ile Türkiye’nin ilk kolonya, Sandy markası ile de ilk sıvı sabun üretimini yaparak sektöre öncülük ediyor. “Sessiz ve sakin tam 50 yıldır yanımızda” olan markayı Pazarlama Müdürü Nurdan Dinç ile gerçekleştirdiğimiz röportaj ile daha yakından tanıyoruz…

50 yıldır sektöre yön veren ve birçok ilki gerçekleştiren Pereja’yı kısaca tanıyabilir miyiz? Yüksek teknolojili tesislerinizdeki üretim kapasiteniz nedir?

“Kaliteli ve yüksek değer sunan ürünlerimizle kendi ana markalarımızın yanı sıra önde gelen perakendecilerin özel markaları ile hem yurt içi hem yurt dışı olmak üzere 40’dan fazla ülkeye satış gerçekleştirmekteyiz. Edirne Organize Sanayi Bölgesi’nde 65.000 m2 üzerinde, ilk etapta 12.000 m2 kapalı alan içerisinde ileri teknoloji ile donatılmış entegre fabrikamızda üretime devam ediyoruz. Kalan etaplarda diğer bölümlerimizi de devreye sokarak 3 yıl içerisinde 60.000 m2 kapalı alanda faaliyete devam etmeyi planlamaktayız.”

 

Sektöre hangi ürün gruplarında hizmet sağlıyorsunuz?

“Hem iç piyasada hem yurtdışında farklı kategorideki ürünlerimizin satışını gerçekleştiriyoruz. Kolonya, body mist, oda kokulandırıcılar, krem, losyon, şampuan, duş jeli, sıvı sabun, EDT, deodorant, vücut pudrası, masaj yağı, banyo ürünleri, bebek bakım ürünleri, güneş bakım ürünleri, tıraş köpüğü, tıraş balsamı ve kolonyası, aromaterapi mum ve kişisel bakım ürünlerimiz yer alıyor.”

Pereja markası haricinde sektöre sunduğunuz birçok markanız var. Bu markaları da okuyucularımız ile paylaşabilir misiniz?

“Pereja markamız haricinde ev tekstili ve konsept mağaza zincirlerine hem yurt içi hem de yurt dışı geniş ürün gamımızla çözüm ortaklığı yapmaktayız.”

PEREJA1

Kendi markalı ürünleriniz yanında private label olarak birçok market zincirine de üretim yapıyorsunuz. Bunları öğrenebilir miyiz?

“Türkiye’nin önde gelen ulusal marketler zincirlerine ve Discount Store’larına yönelik özel markalı ürünler üretmekte olup, kendi markalarımızla da benzer kategorilerde çok geniş ürün yelpazesiyle farklı ürün ve kategoride hizmet sunmaktayız.”

En büyük hedefimiz Pereja ürünlerini dünya üzerindeki tüm lokasyonlarda tüketiciyle buluşturmak.

Türk kimya sektöründe hedeflediğiniz noktayı ve ihracat hedeflerinizi öğrenebilir miyiz?

“Türkiye’nin eski ve ilk kozmetik firmalarından biri olan Pereja İleri Kimya, Türk kimya ve kozmetik sektörüne yıllarca ışık tutarak öncülük etmiş ve ilklere imza atmıştır. Hem yurt içi hem yurt dışında farklı kategorilerde ve çeşitlilikte ürünler üretmekteyiz. 2017 yılında sektörün önde gelen fuarlarına katılarak, ürünlerimizi en iyi şekilde tanıtarak hem ihracatı arttırmayı hem de ülkemizi en iyi şekilde temsil etmeyi amaçlıyoruz. Bölgesel ihracat strateji çerçevesinde özellikle Avrupa Birliği ülkelerinde zincir mağazalarda yer alıyoruz. Ayrıca stratejik pazarlar olan Ortadoğu, Kuzey Afrika ile birlikte 47’yi aşkın birçok farklı ülkeye ihracatımız bulunuyor. En büyük hedefimiz Pereja ürünlerini dünya üzerindeki tüm lokasyonlarda tüketiciyle buluşturmaktır.”

 

Markalarınız için oluşturduğunuz pazarlama faaliyetleriniz nelerdir?

“Pazar analizleri ile büyüme potansiyelimize bağlı olarak pazarlama stratejilerimizi ve planımızı oluşturduk. Yeniden konumlandırdığımız markalarımız ile mevcut marka bilinirliğini ve tüketici algısını yükseltmeyi amaçlıyoruz. Lansman sürecinde konvansiyonel mecraların yanı sıra digital ve alternatif kanallar üzerinden yenilenen ürünlerimizi tüketicilerimizle buluşturmayı hedefliyoruz. Büyüyen ve sürekli gelişen pazarları takip edebilmek için yurt içi ve yurtdışı fuarlarda trendleri takip ediyoruz. Bu efektif fuarlarda hem sektördeki diğer firmaları inceleme fırsatımız oluyor, hem de yeni müşteriler kazanma şansına sahip oluyoruz. Bunun yanı sıra uluslararası pazarlarda bölge ziyaretlerinde bulunarak, iş ortaklarımızla temaslarımızı sürdürüyoruz.”

Kozmetik pazarında rekabetçi olmak adına rakiplerinizden farklı ne gibi çalışmalarınız bulunuyor?

“Şirket bünyesindeki özel ekibimiz ile rakiplerimizden farklı olarak, müşterilerimize özel kokular çalışıyoruz. Ana ürünlerimizden kolonyada bile farklı ürünler ve özgün tasarımlarla müşterilerimize yepyeni ürün portföyü sunuyoruz. Doğal ürünlerimiz ile tüketicilerimize sadece doğal hammaddelerden ürettiğimiz el sabunu, duş jeli ve el kremi gibi birçok ürün hazırlıyoruz. Özellikle ihracat bölgelerinden gelen talepler ile inovasyonunu gerçekleştirdiğimiz ürünler büyük ilgiyle karşılanıyor.”

Ürün gamınız ile pazarlama çalışmalarınız hakkında bilgi verebilir misiniz?

“Mevcut kategori itibariyle rekabetçi piyasada tüketici beklentilerini en üst seviyede karşılayacak inovatif ürünler ve tasarımlarla farklı konseptlerde üretim yapıyoruz. Pazarlama departmanımızda dünyadaki trendleri takip ederek bu trendlere uygun ürün tasarımları hazırlıyoruz. Son dönemde geliştirdiğimiz ürün çeşitlerimizde katma değerli ve pazarda rakibi olmayan ürünleri seçerek piyasaya yön veriyoruz. ISO 14001 Çevre Denetimi belgesi kapsamında ambalaj seçerek, ambalajların çevreye duyarlı ve geri dönüşümü olmasına özen gösteriyoruz.”

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

“Pereja İleri Kimya olarak hem yurt içi hem yurt dışı pazarlarda istikrarlı büyüyerek yenilikçi ve kaliteli ürünlerimizle yer almaya devam edeceğiz. Markalarımız ile iş ortaklarımıza, uluslararası distributörlerimize ve nihai tüketiciye ulaşarak sürdürülebilir iş stratejilerimizle yüksek müşteri memnuniyeti ve sadakati sağlamayı amaçlıyoruz.”

SANDYPereja Cosmetics

Pereja leads the sector with innovative products around the world

Pereja İleri Kimya, the first cosmetics company in Turkey, has over 80 years of manufacturing, sales and marketing continue its activities with a strong infrastructure. The company, which has always made the firsts in Turkey, leads the sector by producing the first cologne with Pereja brand and the first liquid soap with its Sandy brand. We have an exclusive interview with Nurdan Dinc, Marketing Manager of the company which “has been with you for exactly 50 years in quiet and calm way.”

Can we briefly introduce Pereja, who has been leading the sector for 50 years and has implemented many provinces? What is your production capacity in your high-tech facilities?

“We are selling our products which offer high quality and high value to more than 40 countries, both domestically and internationally, with our own main brands as well as special brands of leading retailers. We continue to integrate our factory production in Edirne Organized Industrial Zone over 65,000 m2, equipped with advanced technology in a closed area of 12,000 m2 in the first place. In the remaining stages, we are planning to continue to operate 60.000 m2 closed area in 3 years by putting other departments in charge.”

Which product groups do you serve in the sector?

“We are selling our products in different categories both in the domestic market and abroad. We offer cologne, body mist, room fragrances, cream, lotion, shampoo, shower gel, liquid soap, EDT, deodorant, body powder, massage oil, bath products, baby care products, sun care products, shaving foam, shaving balm and colognes, aromatherapy candles and personal care products.”

Apart from Pereja brand, you have many brands you offer in the sector. Could you share these brands with our readers?

“Apart from our Pereja brand, we are making solution partnerships with home textiles and concept store chains both in domestic and abroad with our wide product range.”

In addition to your own branded products, you also make many chain stores as private labels. Can we learn them?

“We are producing private branded products for Turkey’s leading national market chains and discount stores, and we offer products in different categories and with a wide range of products in similar categories with our own brands.”

Can we learn your target and export targets in the Turkish chemical sector?

“Pereja İleri Kimya, one of the oldest and first cosmetics companies of Turkey, led the Turkish chemistry and cosmetics sector for many years and pioneered them. We produce different kinds of products both in domestic and abroad. By participating in the leading fairs of the sector in 2017, we aim to increase our exports by introducing our products in the best way and to represent our country in the best way. We are involved in chain stores in the European Union, especially in the context of regional export strategy. We are also exporting to strategic markets such as the Middle East, North Africa and many more than 47 countries. Our biggest goal is to market Pereja products to consumers in all locations around the world.”

What are your marketing activities for your brands?

“Based on our market analysis and growth potential, we have created our marketing strategies and plans. We aim to raise existing brand awareness and consumer perception with our re-branded brands. In the process of launching, we aim to bring together our consumers with our renewed products through digital and alternative channels as well as conventional channels. We follow trends at domestic and international fairs to follow up growing and continuously developing markets. In these effective fairs, we have the opportunity to examine other companies in the sector and also have the chance to win new customers. In addition, we continue our contacts with our business partners by visiting regional markets in international markets.”

fabrikaWhat do you do differently than your competition to be competitive in the cosmetics market?

“Unlike our competitors, our private team in the company, we produce special smells to our customers. From our main products, we offer brand new product portfolio to our customers even with different products and original designs even in colony. With our natural products, we produce many products such as hand soap, shower gel and hand cream that we only produce from natural raw materials to consumers. Especially the demands from the export regions and the products we have realized in innovation are met with great interest.”

Could you tell us about your marketing efforts with your product range?

“We are producing different concepts with innovative products and designs which will meet consumer expectations at the top level in the competitive market as of the current category. In our marketing department, we follow the trends in the world and prepare appropriate product designs for these trends. In recent years, we have been developing products with value-added products which our competitors can’t in the market by choosing the direction of the market. In the scope of the ISO 14001 Environmental Audit certificate, we are choosing the packaging and making sure that the packaging is environmentally sensitive and recycled.”

Finally, what are the things you want to add?

“As Pereja İleri Kimya, we will continue to grow steadily in both domestic and international markets with our innovative and quality products. We aim to provide high customer satisfaction and loyalty with our sustainable business strategies by reaching our distributors and final consumers with our brands and partners.”

#PerejaCosmetics #röportaj #güzellik #NurdanDinç

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir