sacSaç, saç bakımı ve saç estetiği konusunda doğru bildiklerinizi yeniden gözden geçirmelisiniz…

Yerli ve yabancı birçok ünlü sanatçı, oyuncu ve futbolcuya saç ve saç estetiği konusunda danışmanlık yapan Serkan Aydın, oluşturduğu Saç Gurmesi markası altında, kurucusu olduğu ArenaMed Saç Ekim Merkezi’nde en son teknikleri ve kendine özgü formülleri kullanarak ideal sonuçlar alınmasını sağlıyor. Saç ekiminin yanı sıra kaş ekimi, bıyık ve sakal ekimi, saç bakımı ve estetiği, saç mezoterapisi, PRP, stil danışmanlığı, saç kokteyli ile saç bakımı gibi birçok farklı konuda da destek sağlayan ve bu konuda doğru bilinen yanlışları değiştirmek üzere çalışmalar gerçekleştiren Aydın ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

Kadınlarda saç dökülmesinin sebepleri nedir?

“Saç dökülmesinin sebepleri şunlardır demek hata olur. Çünkü bu durum kişiden kişiye değişebilir. Bazen dökülmenin sebebi genetik, hormonal ve ailesel faktörler olabilirken bazen de bakım yapmamak, yanlış bakım yapmak ya da doğru şampuan kullanmamak olumsuz neticelere neden olabilir.”

Saç dökülmesi başka hastalıkların habercisi olabilir mi?

“Hatta bazen birden fazla hastalığın da habercisi olabilir. Ama saç dökülmesine sebep olan belli başlı durumlar var. Bunların başını stres ve depresyon çekerken bunun yanında anemi, tiroit, endokrin hastalıkları da saç dökülmesine neden olabilir. Böyle durumlarda bir uzmana başvurmak bence en akıllıcası… Kulaktan dolma bilgilerle çözüm bulmaya çalışmamak gerekir.”

Saçları sürekli toplamak da saç dökülmesine neden olur mu?

Aşırı fiziksel müdahaleler, her zaman saç dökülmesi yapar. Örneğin gündelik hayatta saçların arkaya doğru sıkı şekilde atkuyruğu yapılarak toplanması aşırı kuvvetten dolayı bir süre sonra traksiyon alopesisi denilen saç dökülmesine yol açar. Özellikle annelerin kız çocuklarının saçlarını renkli lastik tokalarla süslemek için sıkı şekilde toplamaları, çocukluk çağındaki saç dökülmesinin önemli sebeplerinden birini oluşturuyor. Gündelik hayatta da her zaman bu toplama şeklini tercih etmemek gerekir.”

Saçlarda kuruluğu artırmak istemiyorsanız saçlarınızı her gün yıkamayın.

Kuru saçlara sahip biri nasıl bakım yapmalı?

“Bu sorunu çok basit yöntemlerle çözebilir sevgili okuyucularımız. Mesela kuruluğu artırmak istemiyorsanız saçlarınızı her gün yıkamayın. Yıkarken ılık su kullanın. Soğuk veya aşırı sıcak su, saç derisine ve saçlara zarar verir. Kuru saçlar için uygun olan şampuan ve saç kremlerini kullanmayı da ihmal etmeyin. Tüm bunlarla birlikte haftada bir kez mutlaka zeytinyağı ya da badem yağı maskesini uygulamaları gerekir. Bu uygulama yağ dengesini tekrar oluşturacak, yağ oranını da dengeleyecektir.”

Saç dökülmesini önlemek için evde hazırlayacağımız bir takım formüller var mı?

Elbette var. Benim en etkili tavsiyem tarifini oluşturduğum saç kokteylleri ve saç detokslarıdır. Kısacası Saç Gurmesi’nin pratik tarifleri diyelim. Saç Gurmesi olarak bunu müşterilerime özel tarifler olarak veriyorum ama bunlardan bir tanesini paylaşayım. Bildiğiniz gibi saçlarımız için en önemli olan vitamin ve diğer içerenler; biotin, folik asit ve demirdir.  Bu kapsamda 1 adet şeftali (demir içerir) , 1 adet domates (folik asit içerir), 1 avuç da ezilmiş bademi blendera atıp iyice karıştırıyoruz. Sonrasında bu karışımı içiyoruz. Rutin aralıklarla yaptığınız bu karışımı tükettiğinizde saçlarınızdaki farkı göreceksiniz.”

Saç kremli şampuan kullanmak zararlı mı?

İçeriği doğru ve kaliteli olan hiç bir saç kremli şampuan zararlı değildir. Bunlar, yağlı saçlar dışında her saç tipinin çeşitli ihtiyaçlarına göre formüle edilen ve bakım özelliği ön plana çıkarılan ürünlerdir. Bu tarz şampuanlar, sadece yağlı saç tipine sahip kişiler için handikaptır.”

Kuru saçlar haftada kaç kez yıkanmalı?

3 gün yeterli olacaktır. Saçları sık yıkamak, derideki koruyucu bakterileri yok ederek dökülmelere sebep olabilmektedir.”

Kalsiyum bakımından zengin yiyecekler tüketerek saç dökülmesinin önüne geçebilirsiniz.

Nasıl beslenirsek saç dökülmesini önleyebiliriz?

Birçok şekilde bunu yapabiliriz. Kalsiyum bakımından zengin yiyecekler tüketerek
beslenmekle başlayabiliriz. Sağlıklı bir vücut ve saç için bu gerekli. Düşük yağlı süt ürünleri, balık, pancar, baget, ıspanak, brokoli, çemen otu yaprakları gibi yeşil yapraklı sebzeler de beslenmemiz açısından faydalı ve sürekli destekleyici yiyeceklerdir. Yeni saç hücrelerinin oluşumunda etkili olan folik asit bakımdan zengin yiyecekler tüketmek de önemlidir. Mercimek, ıspanak, kara ve kırmızı pancar, Brüksel lahanası, lahana, brokoli, kuşkonmaz, fasulye, baklagiller ve narenciye folik asiti zengini yiyeceklerdir. Elbette bu listeye demir içeren gıdaları da eklemeden olmaz. Balık, tavuk, fasulye, börülce gibi demir içeriği yüksek ürünler de listemizde yer alabilir.”

 

#Saçdökülmesi #Saç #saçbakımı #saçestetiği #SerkanAydın #röportaj

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir