6Karbonhidrat tüketimini kısıtlayarak sağlıklı yağları ve proteinleri yeterli düzeyde almayı sağlayan SDM diyeti artık Türkiye’de

Doktorların Batıda 40 yıldan fazla obezite ve obeziteye eşlik eden insülin direnci gibi birçok hastalığı tedavi ederken destek aldıkları ketojenik diyet yöntemi ile direkt yağdan kilo kaybı sağlayan SDM diyeti Avrupa’dan sonra şimdi Türkiye’de. Avrupa’da yapılmış pek çok klinik çalışmaya ek olarak ülkemizde Acıbadem Üniversitesi’nde Prof. Dr. Murat Baş ve arkadaşlarının SDM Ketojenik Diyetleri ve Akdeniz tipi diyetler üzerine yaptığı karşılaştırmalı çalışmada SDM Diyeti uygulayanların Akdeniz tipi zayıflama diyeti uygulayanlara göre 2 kat daha fazla kilo, yağ kaybettiği, kolesterol ve insülin seviyelerinin düştüğü gözlemlenmiş. 1 haftada 1 bedene kadar bölgesel yağ kaybı ile incelme imkanı sunan SDM Diyeti, açlık hissinin yaşanmaması, bölgesel yağlanmalara ve selülite karşı oldukça etkin olması, kas dokularının ve deri gerginliğinin korunması ile alışılagelmiş ve dönemsel moda olan diyetlerden çok uzak ve bilimsel olmasıyla fark oluşturuyor. Sadece diyetisyen kontrolünde uygulanmasına izin verilen bu ürünlerin, uzman reçetesi doğrultusunda danışanların ev veya ofislerine gönderilmesini kapsayan bu diyeti pek çok ilde pek çok uzman danışanlarına düzenli olarak reçete ediyor.

7Sadece SDM ürünleri ve izin verilen sebzelerin tüketimi ile uygulanabilen SDM  Ketojenik diyeti ayrı ve birbirini izleyen üç dönemden oluşuyor;

  1. Zayıflama dönemi:
  • Düşük karbonhidrat ve düşük yağ içeren,  düşük kalorili ketojenik  bir diyet
  • Yüksek kaliteli protein indeksli (ideal ağırlığın kg’ı başına 1 g – 1,4 g) SDM protein takviyeleri ile kişinin ideal ağırlığına göre günlük protein ihtiyaçlarının miktar açısından takviye edilmesi.
  • Mikro beslenmenin tamamlanması: RDA’lara (önerilen günlük miktar) uygun vitaminler, mineraller, oligoelementler.
  • Haftada yaklaşık olarak 1,2-2,0 kg yağ kaybı sağlayarak 1 haftada 1 bedene kadar incelme
  1. Geçiş dönemi: SDM diyeti ile kilo kaybının sabitlenmesi ve kişiye yeniden beslenme programı verilmesi, porsiyon kontrolünün sağlanması amaçlanmaktadır.

      3.Yaşam boyu sağlıklı beslenme: Kişiye uygun dengeli bir beslenme ve fiziksel aktivite ile birleştirilerek        hayat boyu optimal kiloyu korumaya yönelik beslenme programının oluşturulma aşamasıdır.

#diyet #zayıflama #sdmdiyeti #sdmketojenildiyeti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir