seluzSeluz Kimya, Türkiye’nin en iyi parfümörlerini yetiştiriyor.

Günümüz ve geleceğin değişen koşullarını takip etmek, güvenirlilik ve kaliteden ödün vermeden müşteri memnuniyeti odaklı geniş bir portföye hizmet vererek Uluslararası esans sektöründe ilk akla gelen firmalar arasında yer almak; esans sektörünü oluşturan temel kategorilerde dünya pazarlarındaki trendleri yakından takip ederek müşteri ihtiyaçlarını öngörmek ve müşteri için bir tedarikçi olmanın ötesinde çözüm ortağı olmak; yenilik ve gelişime olan katkısı ile esans sektörünün lokomotifi olmak Seluz Kimya’nın en temel kriteri oluşturuyor. Seluz Kimya’nın CEO’su Murat Öztürk ile yaptığımız röportajımızda kokunun iç dünyamıza uzanan yolculuğuna, kıtaları aşarak ulaştığı pazarlara ve Şirketiçi Parfümör Akademisi’nde neler yapıldığına dair bilinmeyenleri öğreniyoruz…

Seluz Fragrance Company’i başarıya götüren en önemli değerler hangileridir?

“Seluz Fragrance Company çok genç bir firma olmasına rağmen bu kısa süre içerisinde bugün bölgenin en önemli oyuncularından birisi olmayı başardı. Bu başarıda çalışma azmimizin ve mükemmeliyetçi yaklaşımımızın büyük payı var. Mükemmeliyetçilik bir yandan iş süreçlerimizi şekillendirirken diğer yandan kendi sektörümüzde dünyadaki en hassas protokollerden birine sahip olduğumuzu iddia edebileceğim kalite felsefemizi de belirliyor. Ancak bizi biz yapan en önemli değerin ne olduğunu sorarsanız şeffaf ve samimi işbirliği anlayışımızın olduğunu söyleyebilirim. Sanıyorum ki müşterilerimize ve iş ortaklarımıza karşı dürüst oluşumuz güçlü işbirliklerinin oluşmasında önemli bir yere sahip.”

Bu 10 yıllık süreçte insan kaynakları olarak gelişimizi anlatır mısınız?

“İlk kurulduğumuz günden bugüne kadar kalite felsefemiz ve iş mükemmeliyetçiliğimiz hiç değişmedi. Benimsediğimiz bu kusursuzluğu üretimimize yansıtmak için insan kaynakları alanında sürekli yatırım yapmaya devam ediyoruz.  Şirketimiz bünyesinde her birisi global arenada bu işin en iyilerinden olarak gösterilen 6 kıdemli parfümörümüz bulunuyor. Bunu yaratıcılık açısından çok önemli buluyorum.  Türkiye için yeni olan bu sektörde ne yazık ki eğitimini tamamlamış ve belli bir tecrübeye ulaşmış parfümör bulmak çok zor. Bu sebepten dolayı parfümörlerimizi yurt dışında isim yapmış önemli isimler arasından seçtik. Güzel olan nokta şu ki parför alımı için yurt dışında ilk ilan verdiğimiz dönem 80 yabancı iş başvurusunda bulundu. Bu da bizim için büyük mutluluk ve başarı örneğidir. Ayrıca Türkiye’de parfümör yetişmesi bizim için önemli bir sorun ve sorunlara çözüm odaklı yaklaşan bir şirket olarak, buna bir çözüm bulabilmek, kendini yetiştirmek, geliştirmek isteyen çalışanlarımızın önünü açmak için ‘Şirketiçi Parfümör Akademisi’ programı geliştirdik. Ayrıca şirketimizde ‘Bir Fikrim Var’ projesi yer almakta. Çalışanlarımız fikirlerini, değerlendirme yapan kurula sunuyorlar. Eksik gördükleri, almak istedikleri her türlü kişisel gelişim programını dikkate alıp en kısa sürede çalışanlarımızın iş tatmini yaşamaları için hayata geçiriyoruz. Şirketimiz gibi çalışanlarımız da genç, dinamik, alanlarında profesyoneller. Bizi rakiplerimizden ayıran en güçlü yönlerimizden biri de ‘Ekip Ruhuyla Seluz Ailesi’ olarak hareket etmek.”

12

‘Övünerek söyleyebilirim ki; Seluz Kimyada ‘ben’ değil, ‘biz’ vardır ve her birimiz biliyoruz ki bir zincir sahip olduğu en zayıf halkası kadar güçlüdür. Şuan 120 ye yakın çalışanımız bulunuyor.’ 

Şirketiçi Parfümör Akademisi’nde kimlere nasıl bir eğitim programı veriliyor? 

“Seluz parfüm akademisinde eğitim gören arkadaşlarımızın hepsi ileride parfümör olmak istedikleri için buradalar. Ancak bu akademi bir iç eğitim kurumu. Dolayısı ile İnsan Kaynakları Birimi’mizin detaylı değerlendirmeleri sonucunda Seluz ekibine dahil olan kimya teknik altyapısına sahip uygun kişiler buradaki eğitim programına alınıyorlar. Yapılan değerlendirmelerde teknik bazı konular filtreden geçirilse de esas kriterin koku konusundaki tutku ve gelişim potansiyeli olduğunu söyleyebiliriz.

Seluz parfüm akademisindeki süreç temel koku aileleri ve hammaddeler konusunda eğitimle başlıyor. Parfümör adaylarının farklı koku ailelerinden temel olan hammaddelerin kokularını öğrenerek basit formüller oluşturmaya başlamasıyla devam ediyor. Bundan sonraki süreçte kişisel bakım ve ev bakımı ürünleri gibi daha kompleks yapıda olan ve teknik açıdan özellikleri farklılaşan ürünler için nasıl koku tasarlanacağı konusunda eğitim veriliyor. Parfüm Akademimizde eğitim gören genç arkadaşlarımızın alanında dünyanın en iyilerinden olduğunu rahatlıkla söyleyebileceğimiz master parfümörlerden eğitim alıyor olması hem teknik becerilerinin hem de yaratıcı yaklaşımlarının gelişmesi açısından çok önemli.”

Son 10 yılda hem teknoloji hem de şirket olarak büyümenizden biraz bahseder misiniz?

İlk kurulduğumuz günden bugüne kadar 40 milyon USD yatırımımız oldu ve halen büyümeye ve yatırım yapmaya devam ediyoruz. Birkaç ay içinde yeni üretim ve Ar-Ge tesisimiz açılacak. Bu alan şuan ki fabrikamızın hemen yanında şirket sınırlarımızı genişleterek başladığımız bir projedir.  17.000 m2’lik alanımız bu yatırım ile beraber 23.000 m2’ye ulaşacak. Yatırım için gerekli tüm yüksek teknoloji makinelerimizin üretim ve entegre süreci devam ediyor.  Yeni üretim merkezimiz açıldığında yıllık 15-20 bin tona ulaşacak. Sadece üretim alanında değil Ar- Ge de bizim için çok önemli bir nokta. Şu ana kadar yaptığımız yatırımlar sayesinde dünyada eşi az görülen bir laboratuvara sahibiz. Son teknoloji ile çalışmak ve üretim yapmak benimsediğimiz mükemmeliyetçi yaklaşımımızın arkasında durabilmemiz için çok önemli. Bu teknoloji sayesinde hızlı ve güvenilir sonuç alabiliyoruz. Ayrıca ürünlerimizi Avrupa Kozmetik Yönetmeliğine uygun, ISO 9001 ve GMP kalite sistemleri kapsamında üretim yapmaktayız. Bu kozmetik yönetmeliği Sağlık Bakanlığımızın baz aldığı yönetmeliktir. Kullanımı yasaklı hiçbir hammaddeyi kullanmamaktayız. Ürünlerimizi IFRA’nın belirlediği yasaklama ve kısıtlamalar doğrultusunda üretmekteyiz. Ürün üretimi sonunda yaptığımız analizler ile ürün kalitesinin devamlılığını sağlamaktayız. Sadece şirket içinde değil yurtdışında da önemli yatırımlarımız bulunmaktadır. Son yıllarda Orta Doğu’daki büyüme politikalarımız kapsamında Dubai ve Tahran’da açtığımız iki ofisimiz bulunuyor. Bu iki nokta Ortadoğu pazarında kilit nokta olarak bilinen önemli merkezlerdir. Ayrıca 2016 sonunda İsviçre’nin Zürih kantonunda hem Avrupa pazarındaki etkinliğimizi artıracak, aynı zamanda yaratıcı parfüm çalışmalarımızı destekleyecek bir “Creative Center” yatırımı yaptık.  Esans sektörünün kalbinde böyle bir merkez açarak parfümör çalıştırmak sadece şirketimiz için değil Türkiye içinde gurur verici önemli bir yatırım olduğunu inancındayız.”

sseluz

‘Bütün kaynaklarımıza yaptığımız bu yatırımlar sadece şirket olarak değil bölgede esans sektörünün dinamiklerinin değişmesine yol açtı. Motivasyonumuzu güçlendiren bu başarılarımız bize mutluluk, güç ve çalışma azmi veriyor.’

Şirketinizde üretilen esanslar hangi sektörlerde kullanılmaktadır?

“Seluz olarak ürettiğimiz esansların temelde 3 alanda kullanıldığını söyleyebiliriz. Bunlardan ilki bizim işimizin lokomotifini oluşturan fine fragrance yani parfüm alanı. İkinci temel kategori saç bakımı, cilt bakımı, bebek bakımı, ıslak mendil vb. birçok alt gruptan oluşan kişisel bakım segmenti. Son olarak da deterjan, yüzey temizleyici, ortam kokusu vb. kırılımları olan ev bakım segmentini söyleyebiliriz. Bunlar aslında esanslarımızın ana kullanım alanlarını oluşturuyor. Ancak gelişen teknoloji ile birlikte tekstilden kimyaya uzanan pek çok yeni alanda kokular için inovatif kullanım alanlarının ortaya çıktığını söyleyebiliriz.”

Koku kütüphanenizde kaç esans bulunuyor? Bu esanslar hangi alanlarda kullanılmaktadır?

“Şu anda koku kütüphanemizde 15.000’in üzerinde koku bulunuyor. Parfüm kreasyon ve Ar-Ge ekiplerimiz her yıl ortalama 1.500 adet yeni koku geliştiriyor. Bu kokular arasında Avrupa, Orta Doğu ve daha birçok pazarın en önemli markalarına ait ürünlerin kokuları bulunuyor. Bir esans, müşterimize ait taşımakta olduğu markayı ve ürünü başarıya götürüyorsa biz o çalışmamızı başarılı görebiliriz. Bu bağlamda dünyanın farklı yerlerinde parfüm, kozmetik veya ev bakım ürünlerini kokulandıran binlerce başarılı ürünümüzün olduğunu söyleyebilirim. Bu konudaki başarımızın en büyük sebeplerinden biri de kaliteli hammadde kullanmamız.  Yaklaşık 1500 çeşide sahip hammaddelerin her birini dünyada en kaliteli üretime sahip ülkelerden tedarik etmeye önem veriyoruz.”

Marketing stratejilerinizi nasıl belirliyorsunuz?

“Her ne kadar B2B (Business to Business) modeliyle iş yapıyor olsak da pazarlama stratejimiz müşterimizin ihtiyacını anlamak kadar en son tüketicinin tercihlerini anlamak üzerine kurulu. Yani her bir projemizde kendimizi müşterimiz olan markanın yerine koyarak o markanın hedef kitlesini yakalayacak bir strateji izliyoruz. Marketing ekibimiz, kokularımızın kullanıldığı parfümden kişisel bakıma ve ev bakıma kadar tüm alanlarda dünyadaki trendleri ve tüketici beklentilerini derinlemesine analiz ediyor ve bu çıkarımlarla müşterilerimiz için yaratıcı fikirler ve konseptler geliştiriyor. Bizde bu konseptlere uygun yenilikleri yakalamış kokular çalışarak müşterilerimizin satışlarını arttıracak, piyasaya çıkaracakları yeni ürünler yapmalarını sağlıyoruz. Yani sadece müşteri taleplerini değil, aynı zamanda trendleri takip ederek müşterilerimize biz bir yol haritası sunuyoruz.”

beaty

Sizin parfümlerle aranız nasıl? Parfüm tasarım sürecine dahil olma imkanınız oluyor mu? Kendi kullandığınız parfümde hangi kokuları tercih ediyorsunuz? 

“Koku her ne kadar işim olsa da, diğer yandan benim için bir tutku. Şirketimizde geliştirilen kokular sayıca çok fazla olduğundan bunların çok azını koklama şansım olabiliyor. Ancak yine de günlük rutinimde muhakkak kreasyon sürecinde olan çalışmaların bir kısmını koklamaya ve denemeye çalışıyorum. Şu anda kullandığım parfümün karakterini bergamot, meşe yosunu, paçuli ve zengin bir odun harmanından aldığını söyleyebiliriz. Hem orta notada hem de dip notada çok beğendiğim dingin bir amber etkisi var.  Dip notadaki tonka bean, balsam ve deri (leathery) bileşenleri kokunun özgünlüğünü belirliyor diyebilirim.”

İnsanların ilgilerine göre algıda seçicilikten söz edebiliriz. Mesleğinizden doğan algılarınız seyahatlerinizde sizi nasıl etkiliyor?

“Esans demek farklılık, çeşitlilik, değişim ve hareket demek… Esans dünyasında durağanlığa yer yok… Esanslar o kadar çok alanda kullanılıyor, o kadar çok yeni ürün çıkıyor ki bunu takip etmek içinde seyahatler bizim için önemli bir fırsat. Bazı markalar bölgelere göre özel ürün çıkarıyor. Bunlar koklamak, almak, gerekli incelemeler yapmak bizim için çok önemli. Perfektimizi geliştirmek, yaratıcılığımızı ve çeşitliliğimizi arttırmak demek. Ürün incelemesinin yanında yeni coğrafyalara seyahat ettiğimde o bölgeye ait doğal içerikleri keşfetmek benim için çok önemli… Bu bir taraftan o coğrafyada yaşayan insanlara ve onların kültürüne dair izler verirken, diğer yandan o toprağın ve iklimin yetiştirdiği doğal bitki ve çiçek türlerini keşfetmemi sağlıyor. Özellikle baharatlar ve çiçekler benim için vazgeçilmez bir ilgi alanı ve keşfettiğim her yeni şey ne kadar sonsuz bir dünyada iş yaptığımızı anlamak için fırsat oluyor.”

Şirket olarak sahiplendiğiniz bir söylem var mı?

“Şirket olarak sahiplendiğimiz ve ‘Biz’i ve değerlerimizi çok net bir şekilde anlatan, her fırsatta tekrarladığımız bir söylemimiz bulunmaktadır; Seluz Kimya olarak kurulduğumuz günden bugüne doğadaki en özel kokuları dinamik, yenilikçi ve yaratıcı dünyamızda hiç bitmeyen tutkumuzla harmanlıyoruz. Tüketici tercihleri ve pazar analizleri stratejilerimizin temelini oluştururken, müşteri beklentilerinin ötesine geçmek için yaratıcılığımızı kullanıyoruz. Kusursuz iş anlayışımızı yüksek teknoloji laboratuvarlar ve üretim tesisimiz ile birleştirerek hızlı ve kalite standartlarına uygun üretim gerçekleştiriyoruz. Seluz olarak doğayı ve çalışanlarımızı korumayı başlıca görevimiz sayıyor, atık kontrol sistemi ve diğer modern çevre standartlarımızla sürdürülebilir yeşil bir gelecek için çalışıyoruz.”

#SeluzKimya #parfüm #MuratÖztürk #röportaj

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir