abc132 yıllık tecrübe ile temizlik ve kişisel bakım çözümlerinde başarının ABC’si.

ABC, 32 yıldır tüketicilerin ihtiyaç ve isteklerine uygun çamaşır bakım, bulaşık bakım, sert yüzey bakım ve sıvı sabun kategorilerindeki ürünleriyle temizlikte en büyük yardımcınız olmaya devam ediyor. Ev temizlik ve kişisel bakım ürünleri pazarında, müşteri çeşitliliğine en uygun ürün ve hizmeti sunarak, kaliteli hizmet anlayışıyla çalışmalarını sürdüren markayı Pazarlama Müdürü Deniz Özyer ve İhracat İş Geliştirme Müdürü Melih Süldür ile gerçekleştirdiğimiz röportaj ile daha yakından tanıyoruz…

 

Türkiye’nin önemli deterjan üreticilerinden ABC Deterjan’ı ve sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

Deniz Özyer: “ABC Deterjan, Başer Kimya adıyla 1972 yılında kurulmuş olup Türkiye’nin temizlik sektöründeki köklü şirketlerindendir. Yurtiçi ve uluslararası pazarlara kimyasal hammadde  sağlamak amacıyla kurulan şirket, daha sonra tüketici ürünlerine odaklanarak bu konuda önemli bir deneyime sahip oldu. Markamız ABC 1985 yılında doğdu. ABC, 32 yıldır tüketicilerin ihtiyaç ve isteklerine en uygun temizlik ürünlerini sunarak onların yaşam kalitesini yükseltmek ilkesi ile büyümekte ve tüketicilerin takdirini kazanmaktadır. Kısaca kendimden bahsetmem gerekirse, ABC Deterjan’da 8 yıldır görev yapıyorum. Ürün müdürü olarak başladığım görevimi 2017’de pazarlama müdürü olarak sürdürüyorum.”

Melih Süldür: “Ben Deniz’e göre çok daha yakın bir tarihte ABC ailesine katıldım. ‘Aile’ diyorum çünkü burada bizler mavi yakalısından beyaz yakalısına, bütün departmanlarımız ile ortak hedeflerimiz doğrultusunda bir araya gelmiş bir aileyiz. Bizzat ben de bu aileye katıldığım için mutluyum. Profesyonel hayatıma ihracat ile başladım ve hep ihracat alanında çalıştım. Avrupa, Amerika ve Uzak Doğu pazarlarındaki çeşitli sorumluluklarımın ardından son 4 yıldır Afrika pazarlarına odaklandım. Mevcut pazar yönetiminin dışında şirketimizi yeni pazarlar ile bir araya getirme hedefi doğrultusunda İhracat İş Geliştirme Müdürü görevini üstlenmekteyim. ABC Deterjan, ihracat pazarlarında şimdiye kadar güzel başarılara imza atmış, ancak çok daha büyük bir potansiyeli var. Bu da beni bir profesyonel olarak çok heyecanlandırıyor.”

ABC markasının son dönemde önemli bir değişim sürecinde olduğunu gözlemliyoruz. Neler yapıldı bu süreçte?

Deniz Özyer: “Hem şirketimiz, hem de markamız için yakın tarihte iki milat var diyebiliriz.  Bunlardan biri 2008 yılıdır, çünkü bir süredir suskun olan ABC markamızın relansmanını bu yılda gerçekleştirdik. Diğer milat olan 2013’e kadar hem ürün portföyümüzü geliştirdik, hem de şirketimizin altyapısını hedeflediğimiz büyük değişim için uygun hale getirdik. 2013 yılında ise ‘Temizliğin ABC’si’ iletişimimizle ABC markası için yeni bir sayfa açtık. ABC’nin uzmanlığına ve geniş ürün portföyüne atıfta bulunan sloganımız ve ürünlerimizin iddialı faydalarını anlattığımız reklamlarımız ile ABC önemli bir büyüme ivmesi yakaladı. Yaptığımız araştırmalarda ABC ürünlerini kullanan her 10 tüketiciden 9’unun ürünü tanıdıklarına güvenle tavsiye ettiğini görmek bizleri gururlandırıyor. 2015 yılında dahil olduğumuz Turquality programı kapsamında, ABC’yi global bir marka yapma hedefiyle çalışmalarımız yoğun şekilde sürüyor.”

abc

Hangi ülkelere ihracat yapıyorsunuz? İhracat pazarınızı genişletmek için çalışmalarınızı öğrenebilir miyiz? İhracat hedefinizde hangi pazarlar var?

Melih Süldür: “ABC Deterjan olarak oldukça büyük bir kapsama alanımız var. Aktif olarak elliye yakın ülkeye ihracatımız bulunmakta ve çok farklı coğrafyalarda ürünlerimizi görmek mümkün. Ağırlıklı olarak, nakliye ve tedarik zamanlaması avantajları sayesinde Orta Doğu, Türki Cumhuriyetler ve Doğu Avrupa ülkelerine ihracat yapmaktayız. Deniz’in de belirtmiş olduğu gibi Turquality programına dahil olarak ihracat için kendimize büyük hedefler belirledik. Şirketimizin esnek yapısı sayesinde hızlı şekilde aksiyon alıyor ve sonuca ulaşabiliyoruz. Varolduğumuz pazarlarda ABC markasının pazar payını arttırmak ve pazara uygun ABC ürünlerini tüketicilere sunmak adına hem ayrıntılı şekilde pazar araştırmaları yapıyor, hem de odaklandığımız ülkelerdeki medya yatırımlarımızı arttırıyoruz. Ayrıca yeni pazarlara açılmak da bir diğer hedefimiz. Bu noktadaki en büyük avantajlarımızdan biri ise ülke talebi veya regülasyonuna uygun, özel üretim yapabilmemiz. Özellikle Afrika pazarı, Türk üreticiler için büyük fırsatlar sunuyor. Bu pazarlara açılmak adına bizzat ben Afrika ülkelerine oldukça sık seyahat ediyorum. Ekip olarak da potansiyel gördüğümüz tüm fuarlara katılmaya çalışıyoruz.”

ABC ürünlerinde Ar-Ge ve inovasyonu nasıl kullanıyor? Yeni ürünlerini hangi standartlara ve temizlik trendlerine göre belirliyor?

Deniz Özyer: “Hızlı tüketim sektörü hem rekabetin çok güçlü olduğu, hem de gündemin çok hızlı değiştiği bir sektör. Dinamik olmayan markaların bu zor koşullarda yaşamına devam etmesi mümkün değil. Dolayısıyla Ar-Ge, bizim için stratejik bir öneme sahip. Ar-Ge departmanımız yoğun şekilde formül geliştirme, performans ölçümleri, rakip ürün analizleri, proaktif projeler geliştirilmesi çalışmalarını yürütüyor. Ar-Ge ve pazarlama departmanları arasında güçlü bir ilişki ve iletişim var. Bu da bizim şirket olarak pazara teknik anlamda da hakim olmamızı sağlıyor. İnovasyon ise son dönemde üzerinde çok daha fazla zaman harcadığımız bir konu. İnovasyonu sadece bir yenilik yapmak için değil, tüketicinin faydasına kullanmayı tercih ediyoruz. Örneğin 2017 yılında lansmanını yaptığımız ve Türkiye’de bir ilk olan ABC 2si 1 Arada Sıvı Deterjan, bu felsefenin ürünüdür.”

Melih Süldür: “Yeni ürün geliştirirken hem trendleri, hem de tüketicinin ihtiyaçlarındaki değişimi takip ediyoruz. Türkiye pazarının, temizlik trendleri açısından Avrupa pazarını takip ettiğini söyleyebiliriz. İhracat ülkelerimizde ise çok farklı dinamikler söz konusu. Trendler ekonomik, kültürel ve coğrafi yapıya göre şekilleniyor. Örneğin elektiriğin kesintisiz sağlanamadığı ülkeler hala elde yıkama deterjanı kullanırken, Avrupa’da ise konsantre sıvı ve kapsül deterjan kullanımının yoğun olduğunu görüyoruz. Akdeniz kadınları için temizlik sorumluluktan öte zevkle yapılan bir işken, kuzey ülkelerinde temizlik sadece bir görev olarak görülüyor. ABC olarak tüketiciye yakın durarak ihtiyaçlarını doğru şekilde tespit edip o ülkeye özel ürünler sunuyoruz.”

deterjan

Diğer markalarınızı ve ürün gamınızı öğrenebilir miyiz

Deniz Özyer: “ABC haricinde Hair TEK ve Alfa markalarımız var. Ürün gamı olarak da hem ev temizliği hem de kişisel temizlik kategorilerinde geniş bir portföye sahibiz. Toz ve sıvı çamaşır deterjanları, yumuşatıcı, çamaşır bakım katkıları, bulaşık sıvısı, çamaşır suyu, sert yüzey temizleyicileri, sıvı sabun, şampuan ve saç kremi, saç jölesi ve duş jelinden oluşan bir ürün gamımız var.”

Melih Süldür: “2016 yılında Hair portföyünü tamamen yeniledik. Irak başta olmak üzere, yirmiden fazla ülkeye kişisel bakım ürünleri ihraç ediyoruz.”

En son hangi ürünlerinizin lansmanını gerçekleştirdiniz? Bizi bekleyen yenilikleriniz hakkında ipucu verebilir misiniz?

Deniz Özyer: “Bu seneye ABC tarihinin en yenilikçi ürünü olan ABC 2si 1 Arada Sıvı Deterjan ile merhaba dedik. Devamında ABC markası ile ilk defa ev bakım kategorisinin dışına çıkarak sıvı sabun lansmanı gerçekleştirdik. Bu lansmanlar hem biz hem de paydaşlarımız için oldukça heyecan verici oldu. Bulaşık deterjanı kategorisinde de yeni çeşitlerle tüketicilere farklı seçenekler sunuyoruz, üstelik bir tanesi daha önce Türkiye’de denenmemiş olan fesleğen kokulu bir ürün. Önümüzdeki dönem için spesifik olarak ipucu veremesem de ABC tüketicilerin hayatını kolaylaştıracak, yüksek performanslı ve yenilikçi ürünler üzerinde çalışmaya devam edecek.”

 

#Temizlik #ABC #deterjan #röportaj #DenizÖzyer #MelihSüldür

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir