Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Zekeriya Kul

Yüz germe ameliyatı, yüzümüzü oluşturan kemik, kas, yağ dokusu ve deride meydana gelen zamansal değişiklikleri ortadan kaldırıp bu dokulara genç yaşlarda bulundukları konumu, gerginliği ve dolgunluğu tekrar kazandırdığımız ameliyatlardır. Alın bölgesinden boyun bölgesine kadar var olan ve kişinin yaşlı görünmesine neden olan bütün yapılar (kaş, göz, yanak, boyun, dudak, burun) yüz germe ameliyatında hedeflediğimiz bölgelerdir. Yüz germe ameliyatları her ne kadar yaşlanma ile meydana gelen değişiklikleri gidermeye yönelik olsa da çok genç yaşta kaşların düşüklüğünden şikâyetçi olan ve daha canlı, dinamik görünmek isteyen bir kişi de bu ameliyatlar için adaydır.

“Genel hatları itibarıyla baktığımızda estetik cerrahi yaklaşımımız yüz bölgesinin üst 1/3 lük kısmında alın, kaş ve göz kapaklarını ayrı bölgeler olsalar da bir bütün olarak değerlendirmeye dayanıyor. “

Örneğin bazen üst göz kapağındaki düşüklüğünden şikâyetçi olan bir hastamız bize başvurduğunda aslında üst göz kapağında bir düşüklüğün olmadığını, kaşların aşağı yönde yer değiştirmiş olmasından dolayı üst göz kapağında fazlalık varmış gibi göründüğünü tespit ediyoruz. Bu noktada, kaş kaldırma ameliyatı hem göz kapağındaki problemi çözüyor hem de daha canlı bir bakış elde ederek yüzün 1/3 üst kısmıyla ilgili yaşlanma problemini çözmüş oluyoruz. Yüz oranlarını bozacak kadar alnı geniş olanlarda saç çizgisini aşağı çekerek alnı daraltmamız da bu oranları yeniden tahsis edip daha genç bir yüz görünümü elde etmemizi sağlıyor. Göz kapaklarına ait yaşlanma problemleri hem deri fazlalığı olarak hem de yağ torbalanmaları olarak kendini gösteriyor. Bu problemleri gidermek için gerektiği kadar deri ve fazla yağ dokusunu alıyoruz. Ancak son yıllardaki yaklaşımımız özellikle yağ torbalanmalarına neden olan yağlanmaları almak yerine eksik olan yerlerdeki ihtiyacı gidermek yönünde oluyor. Yani geçmiş yıllara göre daha koruyucu davranıyoruz.

Orta yüz ameliyatlarında ana problem orta yüzü oluşturan yağ yastığının aşağı yönde yer değiştirmesine bağlı olarak burun kenarlarında nazolabial oluk dediğimiz hattın daha belirgin hale gelmesi ve elmacık bölgesindeki doku kaybıdır. İleri yaşlarda orta yüz iskeletini oluşturan kemik dokuda incelme de oluyor. Alt göz kapağının kirpiklerinin hemen alt hizasından girip aşağı doğru inmiş olan yağ yastıkçığını bulunduğu noktadan tabanda serbestleyip yukarı doğru taşıyıp göz küresinin alt-dış kenarına sabitliyoruz. Bu işlem aynı zamanda alt göz kapağının alt hizasında belirmiş olan oluk şeklindeki hattın da silinmesini sağlıyor.

Alt yüz de jowl adını verdiğimiz problem de alt yüzümüzdeki yumuşak dokuların aşağı inip daha fazla inmesini engelleyen bir nevi önünde set görevi gören bağların üzerine birikmesi ile oluşuyor. Bu problemi çözmek için de mutlaka kulak önünden bu bölgeye kadar ilerleyip jowl oluşumuna neden olan dokuyu yüzümüzü bir bütün olarak saran ve SMAS adını verdiğimiz zar tabakası ile birlikte yukarı-geri yönde taşıyoruz.

Boyun bölgesinde genellikle çene altında oluşan gıdı problemi eğer yağ dokusu varsa liposuction ile kas dokusu hakimiyeti varsa kasların birbiri üzerine tıpkı bir korse gibi dikilmesi ile çözülebiliyor.

Bütün bu işlemler major cerrahi işlemler olsa da aslında yeterli bir anatomik bilgiye sahip bir cerrah, doğru doku katmanları üzerinde çalıştığından hem kanamasız bir cerrahi gerçekleştirecek hem de olası risklerden uzaklaşacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir